Navíc tři bývalé okresní nemocnice sice jsou v majetku Olomouckého kraje, ale provozuje je holding Agel miliardáře Tomáše Chrenka, takže to, na čem se dohodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s Asociací krajů České republiky, pro něj není zavazující.

Odboráři Středomoravské nemocniční však věří, že navýšení tarifních platů by u nich mohlo být ještě o jedno dvě procenta vyšší.

Na tom, že zdravotníci v krajem zřizovaných nemocnicích dostanou přidáno analogicky k navýšení platů ve státem zřizovaných zařízeních, se před týdnem dohodli ministr Němeček s předsedou Rady Asociace krajů ČR Michalem Haškem.

Lékařům a sestrám by to mělo zajistit vládou schválené navýšení od 1. ledna o deset procent.

Podle odborářů je to jen dobře, protože je potřeba stabilizovat situaci.

V některých nemocnicích chybí desítky zdravotních sester a lékařů.

Agel: Zaměstnanci si polepší

I když nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku neřídí Olomoucký kraj, ale Středomoravská nemocniční spadající do zdravotnického holdingu Agel, její zaměstnanci podle mluvčí Radky Miloševské přidáno dostanou.

Jestli bude navýšení platů deset procent nebo méně, mluvčí Agelu nesdělila.

„Stejně jako v minulých letech mohou zaměstnanci Středomoravské nemocniční počítat s tím, že si od nového roku přilepší. V roce 2016 došlo ke zvýšení průměrných mezd minimálně o sedm procent, u sester pak o osm procent," sdělila mluvčí Agelu.

Odbory věří, že to bude ještě o něco více než deset procent. A to právě kvůli potřebě personálně stabilizovat některé nemocnice.

„Kolektivní vyjednávání ještě nezačalo, takže nevíme, jak bude vypadat situace v příštím roce," reagovala Martina Rýdlová z odborové organizace šternberské nemocnice.

Podle informací Olomouckého deníku doufají odboráři ve dvanáct až třináct procent.

Fakultka: Zatím jen mediální prohlášení

Podle ministerstva budou finanční prostředky nutné pro pokrytí zvýšených osobních nákladů uhrazeny prostřednictvím navýšených úhrad od pojišťoven za poskytnutou péči prostřednictvím „úhradové vyhlášky" na rok 2017.

„Oficiální verzi úhradové vyhlášky na rok 2017 však prozatím neznáme," dodal mluvčí.

Fakultní nemocnice Olomouc, která patří mezi ministerstvem přímo řízené nemocnice a měla by tedy zvedat tarif o schválených deset procent, zatím nemá k platové politice v příštím roce žádné noty.

„Informace o tom, že by se měly zvedat mzdy o deset procent, víme zatím jen z mediálních prohlášení. Nic oficiálního z ministerstva zdravotnictví zatím v ruce nemáme," reagoval mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.