„Nejbližší lékárna je v Lošticích. Když je člověk nemocný a není mu dobře, rozhodně není příjemné, když musí cestovat. Nebo když jsou malé děti a zvláště v období chřipek jsou nemocné. Určitě bychom byli rádi, pokud bychom ji měli v obci. Ale neuživila by se," reagoval starosta Bouzova Zdeněk Foltýn.

Tamní praktický lékař Jaroslav Čampiš by záměr podpořil.

„Výdejna léků by na Bouzovsku měla být. Rozšířila by se služba obyvatelům," uvedl lékař.

„V akutních případech, kdy mě pacienti pozvou na návštěvu, si beru na výjezd i nezbytné léky a vykryji nezbytně nutnou dobu, než se dostanou do lékárny. To jsou ale výjimečné případy. V běžné situaci napíši recept a pacient si musí zajet pro předepsaný lék do lékárny," popisoval.

V Tršicích lékarna zůstala

Podobná situace hrozila i v Tršicích.

„Zhruba před třemi lety to vypadalo, že budeme bez lékárny. Měnil se její majitel. Máme zdravotní středisko, pracuji a žiji v obci, ale pro léky bych musela do Olomouce. Nakonec to dopadlo dobře. Neumím si představit, že bychom pro léky museli dojíždět," vzpomínala Jana Ulicová z Tršic.

Šance pro Bouzov? Výdejna léků

V Bouzově by lékárna mohla být. Přesněji výdejna léků. Její otevření už nějakou dobu zvažuje Zdeněk Kroupa, který má lékárny v Olomouci.

„Stávající podmínky jsou z pohledu ekonomiky neúnosné," sdělil zkušený lékárník. Na Bouzovsku má chalupu a blíží se důchodovému věku.

„Pokud by se podmínky vylepšily, nevidím důvod, proč bych výdejnu léků neotevřel. Nemám zájem nějak vydělávat, postačí, pokud se uhradí nájem a náklady spojené s provozem," přemýšlel zájemce.

Ministerstvo tvoří nový systém

Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že ekonomické postavení lékáren ve městech a v malých obcích je rozdílné.

„Stávající systém, kdy jsou lékárny financovány formou obchodní přirážky, která se odvíjí od ceny léčivých přípravků, neumožňuje rozdílné úhrady, například podle lokality – výše odměny se odvíjí pouze od obratu dané lékárny," vysvětlovala mluvčí resortu zdravotnictví Viktorie Plívová.

Možnou změnu v odměňování lékáren, která by podchytila rozlišení mezi lékárnami podle jejich umístění a potřebnosti, ministerstvo v současnosti analyzuje.

„Bude tedy snaha vyvinout takový systém odměňování, který by zvýhodňoval „potřebné" lékárny, například v malých obcích a v místech se špatnou dopravní obslužností a který by naopak alespoň částečně reguloval vznik nových lékáren ve větších městech, kde jich je již mnoho. Nejedná se rozhodně o omezení již existujících lékáren, ale spíše o systémové podpoře jejich „racionálního" rozmístění v budoucnu podle jejich potřebnosti pro zajištění dostupnosti lékárenské péče a ne pouze podle koncentrace a kupní síly obyvatel v dané lokalitě," uvedla.

Ministerstvo poukázalo i na možnou podpory venkovských lékáren ze strany samotných obcí. Místní samosprávy by mohly pomoci s vhodnými prostory pro lékárenské služby. Případně by se mohly podílet na nákladech spojených s vybavením lékárny, případně jejím samotným provozem.