„Teď jdu od Krajinské lékárny, která má zavřeno, sem a tady čtu, že mají zavřeno a že nejbližší otevřená je Krajinská,“ kroutil hlavou starší muž. „Co už nadělám. Půjdu na polikliniku,“ podotkl.

Stejně tak se uzavřených dveří zastavovali další a další lidé. „Na poliklinice mají otevřeno? IvKateřinské? Půjdu tam, mám to cestou na autobus,“ prohodila důchodkyně, která si šla vyzvednout léky na recept.

Vlékárně na poliklinice Spea byla dopoledne fronta. „Jinde mají zavřeno. Musím tady čekat,“ posteskla si mladá maminka sdítětem, která stála na konci fronty.

Podle mluvčího lékárnické komory Aleše Krebse lékárny zúřadovávají od sklonku roku změny, na které od 1.ledna přecházejí. Uléků se mění cena, zavedly se regulační poplatky a řada lékáren proto měla ještě inventuru.

„Někteří kolegové byli vlékárně na Silvestra ina Nový rok, ale všichni jsme to nestihli, proto možná ještě dnes mají někde zavřeno,“ vysvětlil.

Lékárny, které měly otevřeno, stejně jako zdravotnická zařízení vybíraly regulační poplatky– za každou položku na receptu třicet korun. „Žádné problémy stím nejsou. Lidé jsou informovaní,“ uvedla lékárnice zpolikliniky uTržnice.

„Byla jsem si vyzvednout lék na recept, to ano, ale poplatek jsem asi neplatila, nebo ano? Já nevím, nic neříkali,“ reagovala šestnáctiletá dívka, která vyběhla zlékárny vpoliklinice Spea na náměstí Hrdinů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika