V první lednové dny totiž měla, nebo ještě má, řada lékáren v regionu inventuru. „Nákupů na recepty ubylo, ale mysleli jsme, že to bude výraznější,“ reagovala například lékárnice z jedné z nejvyhledávanějších olomouckých lékáren – Krajinské na Horním náměstí.

„Je to ale zřejmě způsobeno tím, že řada lékáren měla, některé ještě stále mají, inventuru, takže lidé se shromažďují v těch otevřených,“ poznamenala lékárnice. Ubylo na receptech levných medikamentů, za které se z veřejného zdravotního pojištění utratí nejvíce peněz? „To zatím nejde hodnotit. Je potřeba nějaký čas, až si lidé takový přístup zažijí,“ dodala.

Mnozí lidé však už změny pocítili. Například devětatřicetiletý Zdeněk Dostál, kterého hned na Nový rok skolila viróza, nešel k lékařce, ale rovnou do lékárny. „Kvůli paralenu a céčku nebudu utrácet dalších šedesát korun za návštěvu doktorky a recept. Ani kvůli neschopence jsem tam nešel, nevyplatí se to a od Nového roku už vůbec ne. Vzal jsem si starou dovolenou,“ líčil Olomoučan.

Ovšem důvodem menšího zájmu o léky na předpis může být i to, že chronicky nemocní pacienti se v závěru starého roku medikamenty předzásobili. „Ti vzali lékárnu útokem ještě před koncem roku. Nyní chodí lidé nejčastěji s recepty na léky proti nachlazení a angíně. Myslím, že o nových poplatcích jsou lidé informováni dobře,“ řekl loštický lékárník Čestmír Běhávka.

Zákazníci většinou nový systém znají, tak nezahrnují lékárníky dotazy. „Zaplatí a jdou. Nezkoumají nic,“ uvedla pracovnice z Krajinské lékárny. Její kolegové z jiných prodejen zaznamenali jen několik dotazů.

Například na to, zda musí dotyčný platit třicetikorunový poplatek, když si kupuje lék, na který pojišťovna nic nepřispívá. „Nemusí. Jde například o antikoncepci,“ vysvětlila lékárnice z lékárny v Kateřinské ulici v Olomouci.

To pediatři na rozdíl od lékárníků úbytek „zákazníků“ nepozorují. „Rodiče poplatky neodradily. Ani telefonátů nepřibylo, jak jsme se obávali, že budou chtít poradit na dálku. Naopak mám pocit, že raději přijdou osobně, abychom si nemysleli, že něco chtějí řešit po telefonu,“ uvedla předsedkyně regionálního Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zdeňka Sobotková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika