Zvlášť soukromí lékárníci v Prostějově a Přerově doplácejí na to, že kraj od února nabízí v tamních nemocničních lékárnách lidem vrácení peněz za poplatek na receptu. Někteří provozovatelé proto začali sepisovat se svými klienty žádosti, aby kraj stejnou výhodu poskytl i jim.

Hejtmanství však vyhovět nehodlá. Oproti tomu nemocniční lékárny mohou být spokojeny – zákazníků jim přibylo až o čtyřicet procent.

„Působí to existenční krizi především lékárnám na vesnicích. Mám zprávy o několika, které jsou na tom opravdu špatně,“ uvedl ve středu šéf prostějovského sdružení lékárníků Jaroslav Servus.

Jednou z nich je lékárna v Kostelci na Hané.

„Pokud to takhle půjde dál, budeme muset za čtyři pět měsíců zavřít,“ potvrdil majitel Josef Svoboda.

Tvrdí, že když se začalo za recept platit, klesly tržby v jeho lékárně o pětadvacet procent.

„Od prvního února, co kraj lidem ve svých lékárnách navíc poplatky vrací, spadly naše zisky o dalších třicet procent, což je naprosto neúnosné. Za chvíli nebudeme mít na nákup léků ani energii. Pryč jsou i veškeré naše rezervy,“ spočítal Svoboda.

V Agelu jsou spokojeni: zákazníků přibylo

On sám je pro vybírání regulačních poplatků. „Nesmí se však porušovat zákon a všichni musíme mít stejné podmínky,“ poznamenal.

Zlobí se však také přerovští lékárníci: „Cítíme se poškozeni a žádáme, aby měli občané rovný přístup ke zdravotnické péči ve všech lékárnách, a to bez ohledu na jejich provozovatele,“ reagovala předsedkyně okresního sdružení České lékárnické komory v Přerově Vladimíra Sokolová.

Naopak nájemce lékáren, společnost Středomoravská nemocniční, může být spokojená. Do jejich lékáren přišlo pro medikamenty více pacientů.

„V Přerově jen za únor až o čtyřicet procent a v Prostějově o deset,“ sdělil Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož je Středomoravská nemocniční dceřinou společností.

Tržby spadly až o padesát procent

Lékárníci kvůli tomu, že kraj někde platí poplatky a jinde ne, v polovině února podali podnět k Evropské komisi.

„Podání přijala a bude se jím zabývat,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Podle něj je zmenšení zisků v postižených lékárnách opravdu citelné.

„Třicet až padesát procent. Tato situace se nedá dlouho ustát,“ poznamenal.

Někteří lékárníci v únoru odpověděli kraji tím, že začaly poskytovat slevy ve výši poplatku. Například v olomoucké poliklinice SPEA.

„Poplatky nadále vybíráme, ale z marže poskytujeme klientům bonus ve výši poplatku,“ vysvětlil Jaroslav Spurný z vedení společnosti.

„Co nás k tomu vedlo? Rozhodnutí kraje podporovat jiný konkurenční subjekt na trhu, Agel, ve Středomoravské nemocniční. Poté jsme reagovali na přístup konkurenční sítě lékáren Max a nakonec Grémium majitelů lékáren, které doporučilo poplatky vybírat,“ vysvětlil.

Proplácejte i poplatky z jiných lékáren

Jiné lékárny v regionu začaly abízet pacientům žádosti adresované kraji, v nichž lidé chtějí poplatek taky proplatit.

„Rozhodli jsme se tyto dokumenty předat hromadně. Zda je Olomoucký kraj bude akceptovat, to se uvidí,“ uvedl Josef Svoboda, člen grémia majitelů lékáren. Šance moc nevidí.

„Kdybychom nic neudělali, bylo by to mnohem horší. Teď se tím úředníci musejí aspoň zabývat,“ konstatoval Svoboda.

„Lidem nabízíme vyplnění žádosti o dar na uhrazení regulačních poplatků, máme jich asi dvacet,“ řekla Vladimíra Sokolová, která pracuje jako vedoucí lékárnice v Komenského ulici v Přerově.

Někteří pacienti jsou ti správní, jiní ne

Kraj však jejich požadavku nevyhoví. Hejtman Martin Tesařík jim to napsal už v odpovědi na prohlášení lékárníků o diskriminaci nejen lékáren ale i obyvatel. Odvolal se na usnesení krajského zastupitelstva.

„Poplatky budou hrazeny pouze v zařízeních, která kraj zřizuje. Pacientům jiných zdravotnických zařízení propláceny nebudou,“ odepsal lékárníkům.

Lékárníci nad postojem hejtmanství kroutí hlavou: „Prostě někteří pacienti jsou ti správní, někteří asi ne, to je ten rovný přístup ke zdravotní péči v podání kraje,“ komentoval odpověď hejtmana mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Zpravodajové Deníku