Pomohl malířský talent lékařky Michaely Uhrové. Díky němu zdobí okna operačních sálů pozoruhodné malby.

Stěny operačních sálů musí pokrývat speciální barva, která pohlcuje a rozptyluje laserové paprsky. Včetně oken a stropu.

„Naše klinika ale sídlí ve starém objektu s vysokými stropy a zelené plochy byly únavně jednotvárné a působily poněkud stísňujícím dojmem,“ popisoval přednosta kliniky Richard Salzman.

Proto rád souhlasil s nápadem některé plochy vyzdobit.

„Aby byly veselejší a ne tak vizuálně sterilní,“ uvedl.

Původně měl v oknech vzniknout obraz připomínající výhled do lesa či na pláž.

„To by ale bylo příliš komplikované. Jde totiž o velkou svislou plochu, s níž se nedá manipulovat,“ vzpomínala lékařka Michaela Uhrová, na kterou se přednostka kliniky obrátil. Ve volném čase lékařka maluje.

Budova školy v Dlouhé Loučce
Německý řád usiluje o základní školu v Dlouhé Loučce. Kauzu ale protahuje

Umění i relaxace

Kolegům představila pár jednodušších návrhů a z nich nakonec společně vybrali motiv knihovny. Jde o tzv. zentangle vzor, což je relaxační technika kresby spojující v sobě umělecké dílo a relaxační prvky.

Práce na výzdobě operačních sálů trvala amatérské výtvarnici několik měsíců.

„Musela jsem zkoordinovat svůj volný čas s volnou kapacitou sálů, což nebylo úplně jednoduché,“ vysvětlila lékařka-výtvarnice, která upřednostňuje abstraktní malbu akrylem na plátno.

Budova, v níž sídlí Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku společně s Oční klinikou, patří k nejstarším a současně architektonicky nejzajímavějším v areálu Fakultní nemocnice Olomouc.

Někdejší oční pavilon, který má z čelní strany podobu klasicistního zámečku a zadní průčelí připomíná tradiční sanatorium, byl otevřen již v roce 1904. Otolaryngologové zde pracují od roku 1925.

Motorový vůz Alstom Lint
Do Jeseníků pojede Leo Express