„Mám lékařce odnést vzorky, jestli nemám okultní krvácení. Snad to počká do zítřka. O protestu jsem věděla, ale zkoušela jsem, zda tu nebude alespoň sestra. Mám to kousek,“ sdělila včera dopoledne pětašedesátiletá Věra Krumplová z Olomouce, která odcházela od uzamčených dveří své praktické lékařky na Nové Ulici.

„O stávce vím, šla jsem kolem, tak jsem se stavila. Potřebuji nějaké léky. To ale klidně počká do zítřka,“ reagovala důchodkyně, která dopoledne zavítala do ordinace praktické lékařky Ludmily Hruškové.

Tam včera dorazily desítky pacientů, které přivítala zdravotní sestra. „Většinou přišli senioři, kteří chtěli napsat léky. Vysvětlila jsem jim, že neordinujeme a proč. Situaci pochopili,“ sdělila.

Někteří ordinovali

Naopak devatenáctiletá Kristýna Hromádková neměla tušení, že možná jde k lékařce zbytečně. „O stávce nic nevím. Mám zřejmě virózu, tak jsem chtěla, aby se na mě lékařka podívala a dala mi léky,“ vysvětlila, proč se vydala k doktorce.

Ta ale naštěstí včera ordinovala. „Jsem ráda. Už se vidím, až doma zalehnu. Opravdu mi není dobře,“ poznamenala.

Osmnáctiletý Dominik Mati se k lékařce vydal, i když o stávce věděl. „Risknul jsem to. Pokud by neordinovala, přišel bych ve čtvrtek. Není to zase tak akutní,“ komentoval situaci.

Většina pacientů lékaře podpořila

V případě akutní péče upozornili protestující lékaři pacienty v letáku na to, kde ji zdravotníci poskytnou. Řada z nich odkazovala na urgentní příjem fakultní nemocnice. Ten ale protest výrazněji nezatížil.

„Žádný větší nápor pacientů jsme nezaznamenali. Provoz byl ve většině ambulancí normální. Pouze do ambulance dětské kliniky přišlo asi čtyři až pět pacientů, kteří běžně navštěvují ordinace praktických lékařů v okolí nemocnice a v souvislosti s probíhajícím protestem praktiků přišli rovnou k nám,“ uvedl včera mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Názor na stávku se u pacientů různil. Většinou ale lékaře podpořili.

„Nemyslím, že lékaři jsou chudáci, kantoři na tom budou hůře, ale pokud je pravda, že mladí nemají o obor zájem, je potřeba to řešit, dokud nás má kdo léčit,“ reagovala například Věra Krumplová.