„Péče o pacienty je zajištěna v plné míře,“ informovalo vedení nemocnice.

„Dva lékaři odcházejí. Bylo jim umožněno se vrátit, ale našli si místo jinde,“ uvedl olomoucký koordinátor výzvy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL), anesteziolog Petr Šafránek.

Protestující lékaři dali najevo, že jsou rádi za zklidnění situace a vyjednaný kompromis na celostátní úrovni považují za úspěch.

„Na celostátní úrovni byla situace ve zdravotnictví hodně vyhrocená. Je dobře, že se vše zklidnilo. Hlasoval jsem pro přijetí memoranda, souhlasím s kompromisem, který se udělal,“ sdělil.

Memorandum, které garantuje dvě miliardy korun na lékařské platy v tarifních tabulkách, podle Šafránka dává záruky nastartování reforem, u nichž budou jak lékařské odbory, tak lékařská komora.

„Cílů jsme se nevzdali. Je nakročeno správným směrem. Po dohodě s ministrem zdravotnictví je nastavený časový horizont, kdy budou splněny požadavky. Velkým úspěchem je nastartování reforem a protikorupčního balíčku, na to se zaměříme na všech úrovních,“ dodal Šafránek.

Vedení nemocnice ocenilo, že se lékaři vracejí na svá místa.

„Jsme rádi, že se podařilo situaci v naší nemocnici zvládnout bez větších problémů a že nemusíme přistoupit k odkládání plánovaných operací ani k jiným krizovým opatřením,“ uvedl Roman Havlík, náměstek léčebné péče a zástupce ředitele FNOL.

Dva lékaři, kteří nemocnici opouštějí, jsou z oboru kardiologie a psychiatrie.

„Je to jejich rozhodnutí. Pokud vím, měli v plánu odejít i bez této protestní akce,“ dodal náměstek.

Neakutní operace byly dosud v souvislosti s možným odchodem lékařů odkládány jen v minimální míře a změny termínů se dotkly pouze jednotlivců. Nemocnice postupovala tak, aby pozdější termíny operací nikoho z pacientů z medicínského hlediska nepoškodily.

Pokud to nyní provoz FNOL umožní, bude i v těchto jednotlivých případech pacientům nabídnut dřívější termín