„Zatím nikdo výpověď nestáhl. Zítra by se měl sejít náměstek léčebné péče s vedením lékařského odborového klubu ve fakultní nemocnici a měli by se domluvit na tom, jakým způsobem dojde ke stažení výpovědi. Předběžná dohoda je taková, že by vedení lékařského odborového klubu mělo dodat výpovědi za všechny, kteří je chtějí stáhnout,“ uvedl v pondělí mluvčí FNOL Egon Havrlant.

To včera potvrdil i olomoucký koordinátor výzvy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL), anesteziolog Petr Šafránek.

„Shromažďujeme výpovědi, a jakmile budeme mít vše pohromadě, je domluva s vedením, že je stáhneme hromadně,“ uvedl Šafránek.

Vedení FNOL již dříve lékařům přislíbilo, že mají dveře zpátky otevřené. Vrátit se chtějí až na několik jednotlivců všichni.

„Vím o jednom člověku. Možná jich bude několik. Rozhodně ne velký počet,“ uvedl Šafránek.

Protestující lékaři se začali domlouvat na stahování výpovědí již v minulém týdnu. Ještě čekali na vyjádření předsedy lékařských odborů Martina Engela, kterého nechce vzít zpět pražská nemocnice Královské Vinohrady. Ten v pondělí vyzval kolegy, ať výpovědi stáhnou bez ohledu na něj.

„Skupina politiků se snažila memorandum odstřelit. Považuji to za provokaci. Snaha o to, docílit porušení memoranda z jedné nebo druhé strany,“ kritizoval Šafránek.

Dohodli se s ministrem na 2 miliardách

Lékařské odbory a komora se minulý týden dohodly s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Memorandum garantuje dvě miliardy korun na lékařské platy v tarifních tabulkách. Také systémové změny.

„Garantuje podíl lékařského odborového klubu a lékařské komory na připravovaných změnách, budeme moci ubírání těchto věcí ovlivňovat. Je přesně dán cíl, ke kterému směřujeme a časový prostor, kdy by ho mělo být dosaženo,“ uvedl minulý týden Šafránek.

Nemocnice se již začala připravovat na odchody lékařů a vzhledem k dohodě mezi odbory a ministerstvem nakonec k omezení péče nedojde. Na přelom února a března odkládá neakutní operace, což je o prázdninách běžné.

„Jde o prázdninový provoz. Plánovaná operativa se na tuto dobu omezuje, ale to je běžné i o jiných prázdninách. Jinak k žádnému omezení nedojde,“ uvedl mluvčí fakultní nemocnice.