Specialisté udržovali politika v umělém spánku. Od konce minulého týdne mu již medikamenty vyvolávající tento stav nepodávají.

„V umělém spánku pacienta udržovaly tlumící léky. Ty už panu Kvapilovi od konce minulého týdne nepodáváme a momentálně je ve stavu mezi kómatem a vědomím. Dá se už nyní říci, že u něj došlo k mírnému zlepšení jeho stavu, kdy už je schopen reagovat na určité podněty,“ sdělil včera přednosta neurochirurgické kliniky Michael Houdek.

Umělý spánek je léčebná metoda, kterou lékaři používají, aby u pacienta zachovali funkce mozku v co možná největší míře. „Zjednodušeně řečeno, mozek pacienta se při něm nemusí soustředit na ostatní části těla, ale věnuje se jen sám sobě,“ vysvětlil.

Přes první dobré zprávy o stavu poslance Kvapila je podle specialistů stále těžké stanovit prognózu. „V příštím týdnu jej ještě čeká opakovaný specializovaný výkon (pozn red: embolizace cévní malformace – ucpání přívodných tepen krvácivého cévního útvaru v mozku) a teprve potom budeme možná moci hodnotit dosavadní výsledky léčby,“ sdělil přednosta neurochirurgické kliniky.

Kolem absence těžce nemocného poslance ve sněmovně se rozvířila debata a nakonec i hádka mezi socialisty a komunisty kvůli hlasování o zdravotnických poplatcích. Sociální demokraté dali najevo, že olomouckého poslance při důležitých jednáních nevypárují. Komunisté nakonec avizovali, že někdo z jejich řad síly vyrovná.

V těsné bitvě o zdravotní poplatky nakonec nepřítomnost Tomáše Kvapila neznamenala plošné zrušení regulačních poplatků. Vláda hlasování vyhrála, i když musela ustoupit rebelům v koalici v tom, že děti poplatky platit nebudou.