Kontroloval i Fakultní nemocnici v Olomouci (FNO) – podle jejího vedení kontroloři zásadní prohřešky nezjistili. Lékaři ovšem vědí své. „Všichni však vědí, že zákoník práce nelze v jeho současné podobě se stávajícím personálem dodržet,“ řekla Ivana Khonová, předsedkyně Lékařského odborového klubu FNO.

Odboráři se obrátili na inspektory, aby zjistili výsledek jejich šetření. Přestože žádost podali již v květnu, dosud nezískali žádné informace.

Na dotaz Deníku ostravská inspekce odpověděla, že nedostatky ve Fakultní nemocnici se týkaly dohod o pracích. „Stanovili jsme termín, do kterého musí nemocnice závady odstranit,“ uvedl mluvčí ostravského inspektorátu Zdeněk Kašpárek. Podrobněji se však k průběhu a?výsledku kontroly nechtěl vyjádřit. „Jsme povinni zachovat mlčenlivost,“ vysvětloval.

„Inspektorát nám uložil jedno nápravné opatření. Zjistili pouze nesoulad mezi sjednaným úvazkem v pracovní smlouvě a skutečným výkonem práce,“ uvedl mluvčí FNO Egon Havrlant.

Zákon porušuje každá nemocnice


Jenže podle lékařů obcházejí zákon všechny tuzemské nemocnice. Pokud by prý kontroloři strávili den na některé z klinik, zjistili by, že mnozí z?nich pracují více jak dvanáct hodin denně a měsíčně pak stráví v zaměstnání sedmdesát i více hodin.

Ministerstvo zdravotnictví nepřímo potvrdilo, že o celém problému ví. Poukázalo totiž na fakt, že se lékaři nechávají nemocnicemi na práci „najímat“ jako soukromníci na základě dohody o pracovní činnosti. Mluvčí resortu Tomáš Cikrt již dříve uvedl, že takové řešení není dlouhodobé a je navíc na hraně zákona.

V poslední době přišla vláda s možností upravit zdravotníkům pracovní týden – prodloužit ho o osm hodin. Nemocnice v Olomouckém kraji se k možným dopadům nového zákoníku práce vyjádřily zatím opatrně. „Je to teprve návrh. Je předčasné jej komentovat,“ reagoval Tomáš Želazko, mluvčí Agelu, který má na střední Moravě nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Šumperku. „Že by lékaři začali z nemocnic odcházet? Zatím nelze odhadnout,“ uvedl Želazko.

Podle vedení největšího zdravotnického zařízení v regionu, Fakultní nemocnice Olomouc, však norma může narazit na podmínku oboustranné dohody. „S návrhem osmačtyřicetihodinového pracovního týdne plus osm hodin přesčasové práce průměrně týdně musí souhlasit zaměstnanec, což může být problém,“ sdělil mluvčí Havrlant.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika