Nechtějí trpět další nárůst byrokracie a doplácet na nepřipravený systém eReceptů. Kritizují i stagnující příjmy ambulantní sféry stojící v první linii českého zdravotnictví.

O plánovaném protestu jednali lékaři na Olomoucku v polovině září.

„Všichni, a byla nás stovka, vyjádřili jednoznačnou podporu tomu, že je potřeba něco udělat. Bylo to hodně bouřlivé,“ popisovala Věra Katzerová, okresní zástupce Sdružení praktických lékařů.

Praktici poukazují na to, že ministerstvo zdravotnictví systémově neřeší situaci v primární a ambulantní sféře.

„Jsme ekonomicky diskriminováni, elektronizace je nepřipravena, byrokracie narůstá, změny ve vzdělání jsou nepromyšlené,“ vypočítávala, proč 10. října tisíce lékařů po celé zemi „pohřbí“ ordinace.

"Co mělo být přínosem, je pouze zátěží"

Elektronická preskripce, eRecept, začne platit 1.ledna příštího roku, od kdy pacienti nedostanou od lékaře do ruky klasický papírový recept, ale budou ho mít v elektronické podobě.

Všichni a povinně. Ordinacím hrozí pokuta dva miliony korun, pokud povinnost poruší.

„Co mělo být přínosem, je pouze zátěží. Aby měl lékař IT vzdělání nebo neustále volal odborníky. Doba vyžaduje elektronizaci, ale musí být připravena a usnadňovat práci a kontrolu,“ zdůraznila Věra Katzerová.

„Kontrolu? Například opiátové recepty, které by měly být nejvíce hlídány, elektronicky předepsat nelze. To nebylo dořešeno. Tuto skupinu tedy budeme dále vydávat v papírové formě,“ pozastavila se.

Lékaři z venkova zmizí?

Lékaři v ambulancích poukazují na to, že vážně hrozí zhoršení dostupnosti zdravotní péče.

„Řada venkovských lékařů zvažuje, že zruší detašované pracoviště, finančně nás to hodně zatěžuje a přináší jen další náklady, přitom ambulantní sféře nepřidává nikdo,“ zdůraznila lékařka.

Že po starších prakticích, kteří si s počítači dobře nerozumí, mohou zůstat prázdné ordinace, jež nebude kým nahradit, míní i Jitka Bartošová, praktická lékařka v Grygově.

„Je to velká zátěž a nedivila bych se,“ reagovala lékařka důchodového věku, která chtěla skončit letos na jaře, ale nebyl nástupce. „Už se něco rýsuje,“ podotkla.

Platy nemůžou konkurovat nemocnicím

Do protestu, který organizuje Koalice soukromých lékařů, sdružující praktické lékaře pro dospělé, děti, ambulantní stomatology a další ambulantní lékaře, se celostátně zapojí více než 10 tisíc lékařů.

Ambulantní péče je podle organizátorů protestu finančně podhodnocena a není schopna konkurovat mzdám ambulantních lékařů a sester v nemocnicích.

„Ambulantní péče mele z posledního. Důvodem jsou léta stagnující příjmy ambulancí a rostoucí byrokracie. Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit. V nejbližších letech se to dotkne i těch lidí – voličů, kteří zatím problémy osobně nepociťují,” shrnul za organizátory Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.