Podpis jsou připraveny dát hned a do tří dnů vzít výpovědi zpátky.

„Rozhodnutí vítáme. Povede to k uklidnění situace,“ reagoval na závěr několikahodinového jednání regionálních lídrů lékařských odborů mluvčí FNOL Egon Havrlant.

„Přinese to jistotu pacientům v poskytování péče a stejně tak ostatním pracovníkům ve zdravotnictví,“ u­vedl.

Kdy lékaři začnou výpovědi stahovat, nyní podle odborů záleží na ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi a vládě.

„Jakmile bude dohoda podepsána, připojí-li podpis obě strany, vyzve lékařský odborový klub lékaře, aby začali výpovědi stahovat,“ sdělil olomoucký koordinátor výzvy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL), anesteziolog Petr Šafránek.

Férová nabídka a velký ústupek

Dohoda garantuje dvě miliardy korun na lékařské platy v tarifních tabulkách. Také systémové změny, po kterých lékaři roky volají.

„Garantuje podíl lékařského odborového klubu a lékařské komory na připravovaných změnách, budeme moci ubírání těchto věcí ovlivňovat. Je přesně dán cíl, ke kterému směřujeme a časový prostor, kdy by ho mělo být dosaženo,“ uvedl Šafránek.

„Ze strany lékařů jde o férovou nabídku a velký ústupek,“ poznamenal.

Postoj protestujících lékařů ve středu ocenil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer (ČSSD).

„Mám dobrý pocit. Jsem rád, že lékaři prokázali více zodpovědnosti, než vláda a rozhodli se akceptovat memorandum. Nyní je na tahu vláda, která by se tím měla bleskově zabývat a splnit svou část dohody,“ reagoval.

Nemocnice se již začala připravovat na odchody lékařů. Někteří již do práce nechodili, protože čerpali starou dovolenou.

S klinikami s největším počtem výpovědí vedení FNOL vyjednalo zajištění akutní péče i na březen a oddálení možného kolapsu.

Do dvou let až trojnásobek průměrné mzdy

Na přelom února a března odkládá neakutních operace.

„Jde o prázdninový provoz. Plánovaná operativa se na tuto dobu omezuje, ale to je běžné i o jiných prázdninách. Jinak péče neměla být omezena,“ uvedl mluvčí, jak bude péče po středečním jednání vypadat v nejbližších dnech.

Protestem, který lékaři zahájili vloni v březnu, chtěli docílit systémových změn ve zdravotnictví, navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek.

Peníze na to podle nich v českém zdravotnictví jsou.

Memorandum garantuje, že lékařům půjdou na platy dvě miliardy korun. Ne z rozpočtu státu, ale ze systému zdravotnictví – jeho restrukturalizací a dalšími změnami.

Do dvou let i s přesčasy půjdou lékařské platy nahoru na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi.