„Onemocnění má dvě formy - mírnou, která vypadá jako běžné respirační onemocnění a většinou odezní samo i bez antibiotik, nazývá se pontiacká horečka, ale pokud není provedeno vyšetření na původce, ani se to nedozvíme,“ vysvětlovala primářka Laboratoře lékařské mikrobiologie Nemocnice AGEL Prostějov Ivana Kohnová.

Když ale člověk onemocní druhou – vážnější formou – tzv. legionářskou nemocí, pak může jít často i o život.

„Zvláště ohroženi jsou oslabení pacienti - senioři, lidé s dalšími onemocněními, kuřáci, alkoholici, ale, bohužel, někdy i primárně zdraví jedinci,“ upozornila lékařka.

Zdroj: voda z nádrží a trubek

Potenciálním zdrojem onemocnění legionářskou nemocí nebo její mírnější formou – pontiackou horečkou, je voda z nádrží a trubek, nebulizátorů, sprch, ale také z klimatizací, vířivek a zvlhčovačů vzduchu.

Riziko číhá obecně všude tam, kde voda stagnuje a poté se „tříští“ při kontaktu s člověkem.

Včas nasadit antibiotika

Legionelóza se nemusí projevit jen jako zápal plic, příznaky se mohou podobat i jiným onemocněním. Člověk může mít například celkovou slabost, horečky, průjmy.

Nevyzpytatelnost nákazy podle lékařky spočívá v tom, že nemusí být diagnóza provedena včas nebo vůbec.

„Jsem toho názoru, že nejen v ČR, ale obecně i v jiných zemích je toto onemocnění poddiagnostikováno. Lékaři v terénu totiž vyšetření na legionellu běžně u pacientů neprovádějí, takže onemocnění uniká pozornosti,“ poukázala Ivana Kohnová.

Pokud doktoři nasadí antibiotika, která ve svém spektru legionellu mají, může být onemocnění vyléčeno, aniž bylo diagnostikováno.

„V ČR bývá hlášeno přibližně kolem 150 případů ročně, některé evropské země mají záchyt daleko vyšší – i 1500 případů,“ sdělila Kohnová.

Legionella se dá zjistit ze vzorku moči, kultivací sputa (sekretu z dolních dýchacích cest, nikoliv však ze slin) nebo PCR testem ze sputa.

„Pokud je plně rozvinuto onemocnění s klinickými projevy, je důležité včas nasadit antibiotika nebo jejich kombinaci a pátrat po zdroji, abychom zabránili dalším onemocněním – onemocnění totiž podléhá hlášení na KHS,“ uzavřela primářka Kohnová.

V Polsku již dvě desítky obětí

S legionellou nyní bojují v sousedním Polsku, kde již má nemoc 19 obětí. Do nemocnic bylo přijato nejméně 160 nakažených, z čehož 107 pacientů bylo hospitalizováno v Rzeszówě, který je ohniskem infekce, informovala ČTK. Zdroj nákazy se zatím nepodařilo zjistit.