Na výstavě mohu obdivovat propracované stavby, jako je Eiffelovka, ruské kolo, prototyp takzvaného čočkostroje Otto Wichterleho, velký vlak se spoustou vagonů a také modely strojů s použitím součástek ze stavebnice Merkur.

Pro hravé návštěvníky je k dispozici stůl s dostatkem stavebního materiálu, na němž si mohou sami postavit něco z této nezapomenutelné skládačky.

Merkur v číslech

1920
V roce 1920 stavebnici začal vyrábět Jaroslav Vancl v Polici nad Metují. Stala se zdrojem zábavy a rozvoje tvůrčích schopností pro celé generace. Mezi další výrobce patřila roudnická firma EDISON, pražský podnik VAŠEK a volarský TRIX.

1200 kilogramů
Váha dosud největší a zatím nedokončené stavby z Merkuru. Jde o ocelové město, které zaujímá plochu 24 metrů čtverečných a po plánovaném dokončení v roce 2016 bude vážit 5 tisíc kilogramů.

280 korun
Stavebnice Merkur se stále vyrábí. Cena základního a nejlevnějšího balení stavebnice Merkur Machinery set BASIC, z něhož si majitel může postavit soustruh, pásovou pilu, koutoučovou pilu, auto, lanovku a další modely.

2627 dílů
Počet dílku v největším balení stavebnice Merku maxi, z něhož lze postavit například důlní rypadlo. Cena tohoto balení je v současnosti 8857 korun.

Největší ježek v kleci z Merkuru
Rekord byl udělen v roce 2007 v Pelhřimově a stavba měří na výšku 37 centimetrů, má průměr je 23,5 centimetrů na průměr vlastního ježka je 11 centimetrů.

Merkur ve vědeckém výzkumu
Prostějovský vědec a vynálezce Otto Wichterle použil stavebnici pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček.