S největší pravděpodobností budou cestující v Olomouci ve středu marně čekat na tramvaje. Ty v Olomouci nejezdí od pondělního odpoledne kvůli zamrzlým trolejím.

Podle informací od tiskové mluvčí Dopravního podniku města Olomouce budou přepravu zajišťovat i nadále náhradní autobusy.

„Bohužel se nepodařilo našim pracovníkům dosud zprovoznit ani větev na Novou Ulici a nepředpokládáme, že se to povede během následující noci," sdělila v úterý před 17. hodinou Martina Krčová.

Přidala, že by lidé, kteří nemusejí cestovat do práce či za jinými povinnostmi, měli zvážit, zda musejí využít městkou hromadnou dopravu.

„Snažíme se maximálně pokrýt poptávku, ovšem při současném stavu to není možné. Výsledkem je, že náhradní linky jezdí přeplněné," řekla s tím, že výzva se týká zejména rodin s kočárky.

Náhradní autobusy místo tramvají v úterý 2. prosince

OD RÁNA DO CCA 18.00 HOD.

Linka 1 – mimo každý třetí spoj zajištěna náhradní doprava na všech spojích

Linka 2 – každý druhý spoj zajištěn náhradní dopravou, odjezdy z Neředína v 4.51 a 5.21 hod. a dále vždy ve 20 a 50, z Hlavního nádraží směr centrum v 4.54 a 5.18 hod. a dále vždy v 16 a 46

Linka 3 – linka mimo provoz, bez náhradní dopravy

Linka 4 – v úseku Hlavní nádraží – Nová Ulice linka mimo provoz, v úseku Hlavní nádraží – Pavlovičky náhradní doprava zajištěna v intervalu 30 min, odjezdy z Pavloviček v 4.52 a 5.15 hod. a dále vždy v 16 a 46, z Hlavního nádraží v 4.40, 5.04 a 5.34 hod. a dále vždy v 06 a 36

Linka 5 – linka mimo provoz, bez náhradní dopravy

Linka 6 – všechny spoje zajištěny náhradní dopravou, provoz na lince započat o hodinu dříve oproti platnému jízdnímu řádu

Linka 7 – každý druhý spoj zajištěn náhradní dopravou, odjezdy z Neředína v 5.14 hod. a dále vždy ve 13 a 43, z Hlavního nádraží směr Tržnice v 5.23 hod. a dále vždy v 09 a 39

OD CCA 18.00 HOD. DO NOČNÍHO UKONČENÍ PROVOZU

Linka 1 – z Nové Ulice zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.24, 18.39, 19.09, 19.24, 19.54, 20.09, 20.39 a 20.54 hod., z Hlavního nádraží směr Tržnice zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.02, 18.17, 18.47, 19.01, 19.30, 19.45, 20.15, 20.30, 21.00 a 21.15 hod.

Linka 2 – z Neředína zajištěn y náhradní dopravou spoje v 18.21, 18.51, 19.21 hod. a dále každých 15 min dle platného jízdního řádu, z Hlavního nádraží směr centrum zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.16, 18.48, 19.15, 19.42 hod. a dále každých 15 min dle platného jízdního řádu

Linka 3 – linka mimo provoz, bez náhradní dopravy

Linka 4 – z Nové Ulice zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.00 hod. a dále každých 15 min dle platného jízdního řádu, z Pavloviček zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.18 hod. a dále každých 15 min dle platného jízdního řádu

Linka 5 – linka mimo provoz, bez náhradní dopravy

Linka 6 – všechny spoje zajištěny náhradní dopravou s výjimkou spojů ukončených dle platného jízdního řádu na Náměstí HrdinůLinka 7 – z Neředína zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.13, 18.43, 19.29 a 20.11 hod., z Hlavního nádraží směr Tržnice zajištěny náhradní dopravou spoje v 18.09, 18.39, 19.08 a 19.51 hod.

Středa 3. prosincePředpokládá se pokračování výluky v celé tramvajové síti. Náhradní doprava bude zajištěna ve stejném rozsahu jako dne 2.12.2014.

 Zdroj: DPMO

Většiny vlaků opět nevyjede

Na železnici setrvává kalamitní stav kvůli zmrzlému trakčnímu vedení a většina spojů je kapacitně omezená, zcela zrušená či zpožděná.

Zrušte, odložte nebo cestujte jiným prostředkem, vzkazují nyní dráhy cestujícím.

Situace nebude podle mluvčí ČD Radky Pistoriusové lepší ani ve středu.

„Rozsah dopravy bude i ve středu zásadním způsobem omezený, většina vlaků bude odřeknuta, kapacita spojů bude významně snížena. Omezení se mohou dotknout i neelektrizovaných tratí, ze kterých jsou některé soupravy přesunuty na elektrizované tratě," sdělila v úterý krátce před 17. hodinou Radka Pistoriusová.

ČD avizují, že v noci na středu nepojedou dálkové večerní a noční vlaky na Slovensko, kde od úterního odpoledne platí také výstraha na výskyt ledovky.

Problémy mají i dva soukromý dopravci, kteří se cestující snaží mezi Ostravou, Olomoucí a Prahou převážet buď za pomoci náhradních autobusů či po zapojení motorových lokomotiv.

VÍCE: Vlakový kolaps: jak kalamitu řeší jednotliví dopravci

Na spoj IC 540 do Prahy čekali cestující na hlavním olomouckém nádraží téměř hodinu. Souprava nakonec dojela, tažená dieslovou lokomotivou. Doprava na železnici je ochromená a České dráhy avizují, že budou nejen do hlavního města vypravovat pouze omezený

Na spoj IC 540 do Prahy čekali cestující na hlavním olomouckém nádraží téměř hodinu. Souprava nakonec dojela, tažená dieslovou lokomotivou. Doprava na železnici je ochromená a České dráhy avizují, že budou nejen do hlavního města vypravovat pouze omezený počet souprav s tím, že u nich bude limitovaná kapacita. Foto: DENÍK/Veronika Kolesárová

Pět sypačů v akci

Do boje s následky mrznoucích srážek vyrazila už v pondělí odpoledne do terénu také veškerá technika, kterou mají k dispozici Technické služby města Olomouce.

„Po celou noc bylo venku všech pět sypačů. Boj s námrazou nám však komplikoval neustávající déšť, který účinnost posypu silně omezoval," popisuje ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.

Celou noc byly v terénu početné čety pracovníků technických služeb, komunikace zůstávají po ošetření většinou mokré a bez větších komplikací sjízdné.

„Od rána a během celého dopoledne je v terénu kromě veškeré techniky, tedy celkem deseti sypačů, také více než šedesát lidí, kteří ručně odstraňují zbytky ledu a námrazy," popsal ředitel Petřík s tím, že přednostně se ručně uklízejí trasy u zdravotnických zařízení, u domů pro seniory, exponované bezbariérové trasy a zejména zastávky městské hromadné dopravy.

Za noc tak technické služby na chodníky a komunikace v Olomouci vysypaly celkem 21 tun štěrkové drti.

Do redakce nám dnes přišel i poetický pohled na současnoul edovou spoušť na Olomoucku. Jeho autorem je Vladimír Puhač, pracovník olomouckého magistrátu.

Vladimír Puhač
KalamitaPo noční nebeské slze
se prokřehlé stromy
poklonily pěším,
ve větvoví věkovitých
zapraskal vzdech mízy
a pak ledovým polibkem
přimrzly navěky k zemi.
Semafory za krápníkovými řasami
zvedly jen ztěžka víčka,
aby život dostal zelenou.
Jen neuklouznout.

Máte zajímavé fotky?Zachytili jste svým fotoaparátem současnou vládu ledu a zimy? Pošlete nám své snímky.
Vaše fotografie posílejte na: editori.olomoucky@denik.cz.
Nejzajímavější otiskneme v Olomouckém deníku a umístíme do galerie na webu.

Pozor na padající větve!

V práci jsou taktéž zaměstnanci Výstaviště Flora Olomouc. Podle Nadi Krejčí nepanuje v olomouckých parcích žádný havarijní stav, i když se pod tíhou ledu kloní větve zejména keřů k zemi a to i do tras pro pěší.

„Museli jsme také odstranit několik popadaných větvích ze strany Polské ulice," sdělila provozní náměstkyně Krejčí.

V souvislosti s nastalou situací žádá Odbor životního prostředí magistrátu města v obyvatele, aby v případě zjištění havarijního stavu jakékoli dřeviny v okolí jejich bydliště, kontaktovali pracovníky odboru životního prostředí, a to na telefonních číslech 588 488 312, 588 488 102, 724 534 938, 606 656 348.

„Žádáme také další vlastníky pozemků a dřevin, aby neprodleně provedli kontrolu a případný havarijní stav dřevin odstranili v co nejkratším možném termínu," vyzývá vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.)

Hasiči: za noc 256 výjezdů

Následky ledovky zaměstnávají i profesionální hasiče. Od rána v Olomouckém kraji vyjížděli k více než třem desítkám zásahů. Nejčastěji odklízeli polámané větve ze silnic nebo drátů elektrického vedení.

Nejvíce zásahů měli v úterý profesionální hasiči na Přerovsku, od rána do druhé hodiny odpolední v Olomouckém kraji vyjížděli v celkem 31 případech.

„Většina zásahů souvisí s ledovkou. Odklízíme popadané stromy a větve z komunikací a drátů elektrického vedení," popsala mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

V Olomouckém kraji byla pro hasiče nejnáročnější noc z pondělí na úterý, kdy zaznamenali 256 výjezdů.

„Z tohoto počtu se jednalo o sedm požárů, 29 dopravních nehod a 212 technických pomocí při odklízení polámaných stromů a větví," upřesnila Vladimíra Hacsiková. Nejvíc práce měli hasiči na Přerovsku, Prostějovsku a Olomoucku.

Výstraha až do středečního večera

Výstraha před ledovkou platí až do středečního večera

Problémy s ledovkou mohou trvat až do středečního večera, meteorologové nyní prodloužili výstrahu až do středeční šesté hodiny večerní.

V Olomouckém kraji bude v noci na středu zataženo. Místy lze očekávat mlhy, slabé sněžení nebo mrznoucí srážky s tvorbou slabé ledovky. Nejnižší noční teploty se mají pohybovat od nuly do minus tří stupňů Celsia. Přes den bude zataženo a mlhavo, později ojediněle až oblačno. Místy meteorologové předpovídají mrholení nebo slabý déšť, ten opět může namrzat a tvořit se slabá ledovka.

„Nejvyšší denní teploty nepřesáhnou tři stupně, na horách se budou pohybovat okolo nuly. Rozptylové podmínky se očekávají mírně nepříznivé," uvedl meteorolog Tomáš Ostrožlík z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Silnice jsou na Olomoucku sjízdné

Všechny silnice na Olomoucku jsou sjízdné s vysokou opatrností. Podle silničářů jsou po chemickém ošetření, a jsou tedy po většinou mokré, či se zbytky sněhu nebo zmrazků.

Velmi špatná situace je na Prostějovsku, kde jsou uzavřené tři silnice, a to mezi obcemi Drahany a Niva, Drahany a Žárovice a mezi Myslechovicemi a Otaslavicemi.

Na Přerovsku je neprůjezdná cesta z Přerova do Prosenic.

Pomoct může jen lepší počasí, říká šéf železničářů 

Za třicetiletou kariéru u Správy železniční dopravní cesty vedoucí oblastního ředitelství zažil podobný kalamitní stav na železnici pouze jednou. Bylo to před pěti roky na Přerovsku.

„Právě zde, v Přerově a v Hulíně je situace nejhorší i nyní. Ve zdejším rovinatém terénu fouká vítr, který udržuje na trakčním vedení silnou vrstvu ledu. Současný rozsah námrazy je ovšem v celém regionu a je tedy mnohem větší než před lety," poznamenal Ladislav Kašpar.

Podle jeho slov jsou od pondělního odpoledne v terénu všechny pohotovostní vozy, kterými železničáři projíždějí Olomoucký i Zlínský kraj.

V akci je na dvě stě pracovníků správy železnice a zhruba stejný počet tvoří také najatí zaměstnanci z jiných firem. Nechybí ani drážní hasiči.

„Ti nám pomáhají s odstraňováním stromů a větví spadlých pod tíhou námrazy," podotkl. Na trolejích je až šesti centimetrová vrstva ledu.

„Manuální otloukání příliš nefunguje, protože po udeření kladivem odpadne vrstva v sotva pěti centimetrové délce," sdělil s tím, že ručně se odstraňuje led i z výhybek, ačkoli část z nich je vyhřívaná.

„Je před námi práce na dalších několik hodin. Předpokládám, že se nezastavíme ani během noci. Snad se počasí umoudří, to je jediné, které teď může pomoci," dodal Ladislav Kašpar.

AKTUÁLNĚ o omezeních na železnici ZDE /web ČD/

Stovky lidí strávily noc ve vagonech

Stovky lidí zůstaly přes noc uvězněny ve stojících vlacích na cestě mezi Olomoucí a Ostravou.

U Hranic například muselo přenocovat na tři sta cestujících v uvízlých vagonech.

„Naštěstí troleje fungovaly, díky tomu měli cestující přes celou noc zajištěno teplo a světlo," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

V Drahotuších a Lipníku nad Bečvou stály rychlíky s jídelními vozy, kde cestující měli k dispozici občerstvení.

Mezi posledními uvízlými vlaky patří i dva rychlíky u nádražních stanic v Lipníku nad Bečvou a v Drahotuších. Na odvoz odpodnělak  dne čeká kolem dvou stovek cestujících.

„Do jedenácti hodin by měli být lidé převezeni. Zatím nevím jak, není možné se spojit s dispečery, ale už by se to mělo hnout," uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Výrazně omezená vlaková doprava je na celém Přerovsku, situace se podle mluvčí bude stabilizovat nejméně celý den.

AKTUÁLNĚ o situaci na silnicích v OL. kraji ZDE