Nejsilnější vrstva ledovky byla ráno ve vyšších polohách, níže spíše vlhko a mokro. 

Namrzlé troleje ráno zpozdily rychlíky na cestě mezi Čechami a Moravou.

Provoz se podařilo plně obnovit až kolem poledne, i tak se některé vlaky mohou na trati mezi Prahou a východem republiky opožďovat až do odpoledních hodin. 

Navzdory hrozivým předpovědím byla naopak situace na silnicích poměrně klidná.

"Profesionální a dobrovolné jednotky od večerních hodin zasahovaly pouze u čtyř případů spadených stromů na komunikacích. U dvou na Olomoucku a u dvou na Šumpersku," shrnul mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Před pátou hodinou ráno havarovalo kvůli ledovce auto na rychlostní komunikaci D 35 poblíž Nemilan. Řidič narazil do svodidel a zranil se. 

Pět hodin zpoždění

Nehod na silnicích v pondělí mnoho není, ale zato vlaky nabraly velká zpoždění. Na vině byly namrzlé troleje.

Provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Moravou se začal stabilizovat krátce po 10. hodině, kdy po jedné ze dvou traťových kolejí opět začaly jezdit elektrické lokomotivy.

Druhou kolej se podařilo zprovoznit v poledne.

Přestože je již trať průjezdná, České dráhy upozorňují cestující, že nabrané zpoždění bude mít na některé vlaky vliv i během odpoledne.

Do normálu by se měla situace vrátit vpodvečer.

Spoje ráno nabraly v oblasti České Třebové i více než hodinové zpoždění. Regiojet z Košic do Prahy měl skoro pět hodin zpoždění.

Nedělní karamboly

Zmrzlý povrch působil potíže už v neděli. Kolem páté hodiny ráno boural Medlově řidič peugeotu. V zatáčce dostal na zledovatělém povrchu smyk a narazil do zaparkovaného auta.

Další nehoda se stala o půl osmé ráno u Náměště na Hané. Mladík za volantem se převrátil po uklouznutí na levý bok do pole.

Zhruba o hodinu později došlo na stejné silnici k další havárii.

"Řidička si všimla vozu v příkopě a chtěla zastavit. Sama ale při brzdění vyjela mimo vozovku, kde narazila do dalšího havarovaného vozidla.

Kolem deváté hodiny ráno kvůli náledí nezvládl průjezd zatáčkou řidič v Rybářské ulici v Olomouci. Narazil do svodidel a převrátil se přes střechu.