Situaci tam komplikují také větve padající z namrzlých stromů.

Kvůli padajícím větvím museli silničáři v noci uzavřít úseky mezi Otaslavicemi a Myslejovicemi a Drahany a Nivou.

„Větve budeme odklízet až v průběhu dopoledne, v noci tam byla situace velmi nebezpečná. Nemohli jsme tam poslat naše zaměstnance, riskovali bychom jejich životy. Vozovky jsou sjízdné s maximální opatrností," řekl dispečer prostějovských silničářů.

Kalamitní stav vyhlášený v pondělí odpoledne podle něj na Prostějovsku i Přerovsku stále trvá.

Veškerou techniku měli cestáři celou noc v terénu a ošetřovali vozovky solením.

Kvůli spadlým stromům a větvím musela být dopoledne uzavřená další silnice v regionu. „Zavřená je i komunikace mezi Žárovicemi a Drahany," informovala mluvčí olomouckého hejtmanství Kamila Navrátilová.

Silničáři řidičům doporučují, aby pokud možno vůbec nevyjížděli.

Šternbersko zatím sjízdné

Na Olomoucku a Šternbersku se stále daří udržet všechny silnice sjízdné.

„Noční směna prováděla posyp ve večerních i ranních hodinách. Vozovky jsou holé a mokré nebo se zbytky sněhové kaše či zmrzlého sněhu. V místech, kde jsou sněhové přeháňky, leží na silnicích slabá vrstva sněhu. Řidiči musejí dbát zvýšené opatrnosti," upozornil olomoucký dispečer Libor Palucha.

Kvůli omrzlým trolejím se na většině Moravy zastavily vlaky, zamrzl i provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Olomoucí. 

V Olomouci se už v pondělí odpoledne zastavily všechny tramvaje. Ty nevyjely kvůli námraze ani v úterý ráno.

Situace na severu

Ledovka zkomplikovala v úterý 2. prosince dopravu v horských partiích Šumperska. Nad ránem museli silničáři uzavřít jednu z komunikací. Nyní už jsou všechny silnice průjezdné.

V noci na úterý se na vozovkách ve vyšších polohách šumperského okresu opakovaně tvořila ledovka. Kvůli silnému náledí museli silničáři nad ránem uzavřít silnici třetí třídy z Nových Losin do osady Přemyslov u Loučné nad Desnou. Ledovka se tvořila také na silnici první třídy mezi Sobotínem a Skřítkem.

„Nyní už je ale vše zprůjezdněné, žádné komplikace nejsou. Ledovka se tvoří jen ojediněle, provádíme opakovaně posyp. Vozovky jsou převážně holé, mokré, místy se zbytky sněhové kaše," řekl po osmé hodině ranní dispečer vikýřovického cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje.

Na Jesenicku jsou silnice chemicky ošetřené, leží na nich zbytky rozbředlého sněhu. Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné. Problémy řidiči nehlásí ani na hlavním tahu přes Červenohorské se­dlo.

„Na jesenické straně leželo na cestě pár centimetrů rozbředlého sněhu, ale jinak byla silnice bez problémů průjezdná. Ani kamiony neměly žádný problém," řekla Andrea Jelínková, která úsekem v úterý v ranních hodinách projela.

V Šumperku ani Zábřehu počasí problémy nepůsobí. Výjimkou je železnice, kdy kvůli ledovce nejezdí řada vlaků na páteřních elektrifikovaných tratích

VÍCE: Tramvaje v Olomouci nevyjely kvůli ledu ani ráno, vlaky stojí