Omrzlé troleje zastavily také vlaky mezi Olomoucí, Přerovem a Prostějovem. Stát zůstaly i pendolina a rychlíky.

„Situace je jednoznačně kritická. Některé vlaky uvízly v místech, kde je ledová krusta a nemohou ani topit. Týká se stovek cestujících. Vlaky se nyní snaží odvážet z namrzlých míst dieselové lokomotivy. Vlaků na koridoru je však tolik, že to bude trvat," řekl v pondělí večer ČTK mluvčí drah Radek Joklík.

Dráhy kvůli této situaci prodlužují otevírací dobu čekáren, přiznávají však, že prostředky, jak pomoci lidem, jsou nyní omezené.

„Máme informace, že na koridoru uvízly další vlaky a námraza se začala vyskytovat i na jiných místech. Lidé musejí počkat, až vlaky odtáhneme," doplnil mluvčí drah.

Všechny posypové vozy v akci

Na Olomoucko dorazila ledovka před polednem. Cestářům se však prý odpoledne dařilo udržet silnice v regionu sjízdné.

„Zatím nemáme zprávu, že bychom to nezvládli. Sypače jsou stále venku. Stále dokola provádíme chemický posyp," hlásili po čtvrté hodině silničáři ze Šternberka.

Krajští silničáři vyjížděli na Olomoucku už v dopoledních hodinách.

„V terénu teď jsou všechny posypové vozy, které máme k dispozici. Silnice už jsou chemicky ošetřené. Protože ale mrholí a teploty jsou stále pod nulou, musejí být řidiči opatrní," upozornil ve dvě hodiny odpoledne dispečer zimní údržby Libor Palucha.

Namrzající déšť v pondělí odpoledne zcela zastavil tramvajovou dopravu v Olomouci. VÍCE: V Olomouci kvůli ledu nejezdí tramvaje 

Policisté a hasiči museli celý den vyjíždět k mnoha nehodám a karambolům. Žádné vážnější zranění naštěstí zatím není hlášeno.

Kalamita a stojící vlaky  

Kritická situace je také na Přerovsku, kde některé úseky třetích tříd museli policisté zcela uzavřít. Veškerá technika je totiž nyní zcela vytížená na hlavních cestách v regionu.

Na Prostějovsku zápolili řidiči a cestáři s náledím už od nočních hodin. I tam nakonec hlásili kalamitní stav.

„Chystáme se uzavřít silnici mezi i Myslejovicemi a Otaslavicemi. Venku máme všechny sypače a snažíme se udržet sjízdnost všech silnic, ve vyšších polohách ale řidičům vůbec nedoporučujeme vyjíždět," řekl před šestou hodinou odpoledne dispečer prostějovské správy silnic.

Ledovka odpoledne ochromila také provoz na železniční trati z Olomouce do Prostějova i z Olomouce do Přerova, kde vlaky musely nahradit autobusy.

„Nemůžeme nic dělat, jsme odkázání na to, co příroda připraví. Kvůli námraze nám nejdou přehodit výhybky, prověšuje se vedení a tak dále. Stojí celá Morava," uvedl v podvečerních hodinách Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Situaci řeší také České dráhy.

„Je to velký problém, příčina je námraza na troleji. Zpoždění se dotkne desítek vlaků regionálních i dálkových. Kvůli náledí nemůžou místy vyjet autobusy. Na trať vysíláme dieselové lokomotivy, které protáhnou vlaky úseky s namrzlými trolejemi," upřesnil večerní plán mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Aktuální stav na železnici ZDE

Mapa uzavřených úseků silnic na Přerovsku kvůli ledu. Zdroj: Policie ČR

Mapa uzavřených silnic na Přerovsku, kvůli ledovce

Namrzlé chodníky

Města a obce v regionu bojují také s namrzajícími chodníky.

„Chodníky a cesty začaly namrzat v jedenáct hodin dopoledne. Bylo to hodně kluzké. Hned jsme vyjeli se sypači a sůl začali roznášet na chodníky," informoval Jiří Žáček z moravskoberou­nských technických služeb.

„Ale na posyp pořád prší, takže sůl přikrývá další kluzká vrstva. Udržujeme frekventované chodníky a cesty, aby vše bylo schůdné a sjízdné," popisoval dvě hodiny po poledni první letošní výjezd sypacích vozů ve městě.

„Uvidíme, jak to bude vypadat večer. Máme hotovostní služby a podle potřeby budeme posyp opakovat," dodal.

Déšť by měl v noci ustávat

Ledovka, která na některých místech Olomouckého kraje znepříjemňuje dopravu a pěším chůzi po kluzkých chodnících, v noci poleví.

Na podchlazeném povrchu však mohou srážky namrzat i v během úterka.

„Ve vybraných částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského kraje a v kraji Vysočina lze očekávat místy i silnou ledovku. Celkové úhrny mrznoucích srážek se budou pohybovat od dvou do patnáct milimetrů, na střední Moravě ojediněle kolem pětadvacet milimetrů," upozorňuje Český hydrometeorolo­gický ústav.

Mrznoucí srážky budou podle předpovědi slábnout ve druhé polovině noci na úterý.

S ohledem na přetrvávající teploty pod bodem mrazu bude tvorba ledovky pokračovat i během úterka, avšak s menší intenzitou.

Kalamita na Přerovsku

Velké potíže působí ledovka řidičům a silničářům na Přerovsku.

Během odpoledních hodin vyhlásila Správa silnic Olomouckého kraje kalamitní stav druhého stupně na celém území okresu Přerov a uzavřela některé silnice třetí třídy.

„Udržuje se sjízdnost především na silnicích v prvním pořadí, na druhém pořadí důležitosti se udržují jen dopravně nejzatíženější vozovky," vysvětlila tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Správa silnic uzavřela během dne úseky silnic třetí třídy, jednalo se o komunikace: Buk – Lazníky, Pavlovice – Hradčany, Pavlovice – Šišma, Pavlovice – Sušice a Sušice – Osek.

„Po ukončení srážek bude bez prodlení opět zahájena údržba všech komunikací," dodala Kamila Navrátilová.

Na Drahansku bez elektřiny

Na Prostějovsku se náledí začalo tvořit už v nočních hodinách.

„Všechny sypače máme doteď venku, snažíme se to zvládnout, ale je to náročné. Nonstop tady mrholí a hned to namrzá. Největší problémy byly na úseku Křenůvky-Myslejovice. Také na Drahanech jezdí sypače nonstop," řekl dispečer prostějovských silničářů Roman Kašuba s tím, že na několika místech zablokovaly autobusy a kamiony vozovku.

„Postupně se to daří zprůjezdnit, řidiči ale musejí být opatrní," dodal Roman Kašuba.

Problémy hlásily na Prostějovsku i z cest v Plumlově a v Žárovicích, kde je cesta pokrytá ledem.

„Dnes jsem se do práce dostal až před polednem, protože obě varianty trasy z Otaslavic na Myslejovice byly neposypané a tak namrzlé, že jsem prostě nevyjel do kopce a musel jsem přes Prostějov," popsal Pavel Moš, ředitel muzea v Drahanech.

„Na wifi je na prst tlustá námraza, takže internet jde jen občas, a navíc po několika záchvěvem vypadla elektřina, takže se celé Drahany ponořily do tmy," uvedl kolem páté hodiny odpoledne. 

Hasiči a policisté ráno vyjížděli k několika nehodám. V Mostkovicích a v Bedihošti skončila osobní auta v příkopu, v druhém případě je hlášeno jedno zranění.