V nadcházejících sedmi letech z nich totiž bude mít Česká republika možnost získat až jednu miliardu sedm set šedesát milionů korun.

Podle dohody se švýcarskou stranou budou mít až do května roku 2009 právě Olomoucký a Moravskoslezský kraj exkluzivní možnost čerpat tyto peníze určené na podporu znevýhodněných regionů. Celkem mohou oba kraje získat ze Švýcarska nejméně čtyřicet procent z vyčleněné částky.

Krajští radní už schválili projekty, které by chtěli předložit švýcarské straně.

V první vlně k nim patří modernizace sanatoria v Pasece na Olomoucku, rekonstrukce léčebného ústavu v Moravském Berouně, přestavba seniorského domu v Olomouci-Chválkovicích či opravy zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Léčebné ústavy v Pasece a Moravském Berouně by mohly společně získat až osmdesát milionů korun, rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem má šanci na čtyřicet osm milionů.

Paseka: pokoje pro dva a sprchy

Pokud pasecké sanatorium peníze získá, šly by na modernizaci lůžkového fondu.

„V první etapě je naším záměrem vybudování třípatrové nadstavby pro nové pokoje a následně bychom chtěli přizpůsobit stávající vícelůžkové místnosti pro dva pacienty. V každém ze současných pokojů by se měly objevit sprchy a sociální zařízení,“ řekl náměstek ředitelky pasecké léčebny Vítězslav Pospíšil.

Odborný léčebný ústav v Moravském Berouně čeká celková rekonstrukce prvního pavilonu.

Zámek: umění Hané i restaurace

Zámek Čechy pod Kosířem, ve kterém byla v minulosti škola pro postižené děti a internátní prostory, čeká mimo jiné rozšíření expozice.

„Kromě otevření nových výstavních místností věnovaných Mánesovi a lidovému umění na Hané máme v plánu uvést do provozu i prostory pro vzdělávací aktivity. Chtěli bychom vybudovat zázemí pro turisty jako restauraci a možná i omezené ubytovací kapacity,“ informoval Jindřich Garčic, vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu.

Podmínkou možnosti čerpání peněz ze švýcarských fondů je převod zámku z vlastnictví státu do majetku kraje. Pokud krajský úřad v dohledné době dopracuje odbornou studii, měl by mít možnost odkoupit zámek za jednu korunu už v první polovině letošního roku.

Externí odkazy:

Léčebna Paseka

Léčebna Moravský Beroun

Domov pro seniory Chválkovice

Matej Slávik