Představenstvo připravilo scénář, kterým pokrylo hospodaření do konce sezony.

Zásadní ale bude doporučení poradenské firmy. Na tu se obrátila radnice, aby jí navrhla nejvýhodnější varianty týkající se převodu stadionu na město a naložení s akciovým podílem.

Podnikateli Lébrovi vadí, že ze spolumajitelů je víceméně jediný, kdo do klubu vkládá peníze. Prohlásil proto, že od ledna s finanční podporou končí.

„Ve společenské smlouvě je, že 51 procent akcií musí mít město a spolek. Z toho logicky vyplývá, že je nemůžu mít já. Když není ustanovení o tom, že se může prolomit hranice držení nadpolovičního podílu, nebudu dokupovat akcie Sigmy, které platím hodně peněz, protože v dané chvíli je pak jedno, kolik procent mám," vysvětlil.

Dodal, že rozhodně nejde o nátlak na další dva akcionáře, kterými jsou kromě Lébrovy firmy První olomoucká investiční město Olomouc a spolek SK Sigma Olomouc MŽ.

„Smlouvy mám vázané do konce roku a nad tento horizont nic nepodepisuji, pokud to zůstane v této fázi. To jsou fakta. Zdůrazňuji, že na nikoho netlačím," sdělil Lébr.

Jeho slova zazněla v době, kdy město několik měsíců připravuje převzetí Androva stadionu od klubu.

Josef Lébr (uprostřed), akcionář SigmyZdroj: DENÍK/Stanislav Heloňa

Josef Lébr (stojící uprostřed) na zápase Sigmy. Foto: DENÍK/Stanislav Heloňa 

Přerozdělení akcií

Olomouc si kvůli tomu za šest set tisíc korun nechává od poradenské společnosti Grant Thornton Advisory zpracovat analýzu majetkoprávně-smluvních vztahů. Její součástí je i návrh strategie pro nabytí stadionu.

„Jestli má pan Lébr pocit, že chce sdělovat informace do médií, je to jeho věc a nebudu to komentovat," řekl olomoucký primátor a předseda dozorčí rady Sigmy Antonín Staněk (ČSSD).

Město čeká na zprávu od najaté firmy, první výsledky by měly dorazit v druhé polovině října.

Až podle doporučení analýzy pravděpodobně dojde na diskuzi o možné změně v držení akcií.

„Projednáváme veškeré možné varianty, ale říkat nějaké závěry je v tento moment předčasné. Scénářů je několik, nebylo by vůči ostatním akcionářům i veřejnosti taktické je rozvádět," prohlásil ekonomický náměstek primátora a dlouholetý člen představenstva klubu Martin Major (ODS).

Připustil, že přerozdělení akcií je jedna z variant.

„Například že město se svého balíku vzdá úplně nebo si nechá jen symbolickou část, aby bylo formálně účastno akciové společnosti," zmínil některé možnosti Major.

Konečný: Myslím, že to ustojíme

Klub se v dané situaci snaží počítat s různými scénáři a pokrýt chod do konce druholigového ročníku.

„Akcionář není povinen dávat ani korunu, ale ve fotbale to tak většinou funguje. Děláme vše pro to, abychom sezonu zajistili aspoň do poloviny příštího roku, bez ohledu na účast pana Lébra. Myslím, že to ustojíme," řekl místopředseda představenstva Petr Konečný, který byl po rezignaci Josefa Lébra na místo předsedy představenstva pověřen vedením.

Zásadní bude doporučení poradenské firmy a následná dohoda akcionářů.

„Ulehčilo by nám, kdyby si vyjasnili procenta a to, kolik jsou schopni do fotbalu vkládat. Skoro každý klub v lize má významného akcionáře, který peníze dává. Spodní hrana bývá, řekněme, 20 milionů korun ročně. Také by nám pomohlo převzetí stadionu, protože pohyby v akciové společnosti by neohrožovaly hraní fotbalu," dodal Konečný.

Podle něj bude důležité, aby případný většinový vlastník řekl, kolik je ochoten vynaložit peněz. Nyní se každopádně čeká na převod stadionu.

„Operace s akciemi bude úplně jiná v okamžiku, kdy ho bude vlastnit město a půjde jen o otázku profesionálního sportu. Pokud není vyřešená situace kolem stadionu, bylo by nezodpovědné překlopit majetkové vztahy do tohoto modelu," domnívá se Konečný.

Připomněl, že město i bývalý předseda Lébr se poohlížejí po nových akcionářích. Zkušenosti s krizovým řízením má například vlivný podnikatel Richard Benýšek z Olomouce, který mimo jiné finančně stabilizoval hokejovou Slavii. O účasti v Sigmě ale neuvažuje.

„Se svoji finanční aktivitou v olomouckém fotbalu nepočítám, ani se na mne kvůli tomu nikdo neobrátil. Jsem názoru, že Josef Lébr dal všem zúčastněným dost času na řešeni jeho exitu, určitě mají akcionáři a město Olomouc přichystán plán B," vyjádřil se.