Do svízelné ekonomické situace se zařízení dostalo kvůli dramatickému poklesu pacientů. Vedení lázní vyjednává o vstupu strategického investora.

„Lázně třináctého října ukončují provoz. V rámci provozní přestávky bylo férové vyřídit i to, aby zaměstnanci nezůstali na vodě. Čekání na novou sezonu se může značně protáhnout," řekl jednatel a spolumajitel Lázní Dolní Lipová Radim Hatlapatka.

Na léčebný ústav tvrdě dopadly změny v lázeňství, se kterými se již delší dobu potýká celý sektor. Zařízení v Lipové letos ubyly více než dvě třetiny pacientů. Podniky vyčerpal všechny rezervy, které měl.

Z pětapadesáti zaměstnanců dostane výpověď čtyřicet čtyři, ostatním končí stávající smlouvy. Pracovníci firmu opustí ke konci letošního roku.

„Je to nepříjemná situace. Někteří zaměstnanci tvořili manželské páry. Některé rodiny se tak dostanou do situace, kdy oba manželé, kteří pracovali v lázních, přijdou o zaměstnání," řekl starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

Právě v obci, která má lázně i ve svém názvu, řada pracovníků žije.

„Lázní by byla obrovská škoda. K Jesenicku neodmyslitelně patří. Kdysi dávno se tu má známá léčila s obezitou. Barvitě mi pak popisovala, jak tu měli prostou stravu a jak museli chodit na Šerák," zavzpomínala Květa Morávková ze Zábřehu.

Léčebný ústav vlastní společnost Schroth. Jejími podílníky je kromě ředitele lázní dalších šest lidí z Lipové, Hodonína, Jeseníku a Prahy.

Obec pomoci nemůže

Podle starosty Lipové se obec snažila s lázněmi dobře spolupracovat a zajišťovat čistotu ve vesnici, sekání trávy, úklid sněhu nebo fungující osvětlení v lázeňském areálu. Neměla však možnost chod firmy ovlivňovat.

Ani nyní nemá obec žádné nástroje, jak léčebnému ústavu pomoci.

„Myslím si, že aby se znovu rozjel, jde řádově o desítky milionů korun. A v tom naše obec není schopná pomoci," řekl starosta Žmolík.

Lázně v Lipové léčí nemocné od roku 1837. Nebude rok 2013 jejich posledním? Ředitel Radim Hatlapatka v otázce budoucnosti zařízení neztrácí optimismus.

„Lázně tu byly dvě stě let. Přežily války, povodně, éru komunismu i požáry. Věřím, že přežijí i tuto ekonomickou situaci a minimálně ještě dvě stě let tady budou," doufá Hatlapatka.

Podle starosty Lipové však není zcela jisté, zda se lázně v budoucnu rozběhnou.

„Všechno záleží na případném investorovi, kdo by to byl a jaký by měl s lázněmi záměr. To je v tuto chvíli neznámé," řekl starosta Lubomír Žmolík.

Ředitel Radim Hatlapatka: Věřím, že lázně v Lipové přežijí

Proč podle vašeho názoru situace lázní v Lipové dospěla až do současného stavu?
Pokles pacientů byl kolem sedmdesáti procent, tento rok byl neudržitelný. I přes všechny rezervy, které jsme na překrytí krátkodobých výpadků měli, to bylo příliš. Situace v lázeňství se neustále zhoršuje, počet pacientů vysílaných pojišťovnami klesá. Naopak náklady, energie či DPH vykazují růst.
Samozřejmě v tom může hrát roli, jak se s oblibou říká, manažerské selhání. Každý pracuje tak, jak v rámci svých mezí umí. Pracuji v lázeňství jednadvacet let. Své kolegy sleduji se zatajeným dechem, protože situace není dobrá vůbec nikde. Je to děsivé.

Lázně v Lipové předčasně ukončují sezonu a propouští všechny zaměstnance. Jak chtějí problematickou situaci řešit?
Lázně se pokusí situaci vyřešit buď prodejem své části nebo získáním investora, se kterým se jedná už rok.

Věříte i podle průběhu dosavadních jednání, že se lázně v Lipové podaří udržet?
Mám na to jedno pořekadlo. Lázně tu byly dvě stě let. Přežily války, povodně, éru komunismu i požáry. Věřím, že přežijí i tuto ekonomickou situaci a minimálně ještě dvě stě let tady budou.
Budovy jsou jenom budovy, ale lázně dělají především lidé. Přicházet o kvalitní personál nebo jej dávat všanc tím, že se mu musí ukončit pracovní smlouvy, je velmi nebezpečné. To je větší ohrožení než cokoli jiného. Je otázka, jestli se podaří všechny profese opět najít na trhu práce a lázně znovu rozjet.

Kolik měly v současnosti lázně zaměstnanců?
Padesát pět. Jsou mezi nimi i lidé na krátkodobé úvazky na dobu určitou, kterým končí smlouvy. Část tvoří i důchodci, kteří taktéž končí. Počet propuštěných zaměstnanců je čtyřicet čtyři. Situace byla projednána s nimi i na pracovním úřadě. V průběhu října budou dostávat výpovědi s odstupným tak, jak se sluší a patří.