Oprava by však byla drahá, proto město rozhodlo, že lávku nahradí úrovňovým přechodem. Lidé rozhodnutí vítají, protože používat přechod není v současném stavu nic příjemného.

Lávka je zrezlá, zábradlí nespolehlivé a osvětlení často nesvítí. Radnice proto po stranách natáhla pletivo, aby lidé chodili prostřední částí.

„Jedná se o preventivní opatření k zajištění větší bezpečnosti, tak aby na zábradlí nikdo nesedal, nelomcoval s ním a podobně," vysvětlila mluvčí radnice Jana Doleželová.

Olomoučany však provizorní vyspravení příliš nepřesvědčilo.

„Najednou se tu objevil úzký koridor z pletiva, dva lidé se sotva vyhnou. Místní říkají, že Rusové by se od nás v provedení mohli učit. Asi nejlepší by bylo, kdyby tu vznikl přechod jako je například v ulici U Botanické zahrady, kde lze projet i s kolem," řekl Martin Štěrba, který přes most často přechází.

Lávka přes železniční trať spojující ulice Na Trati a Václavkova

O přechodu rozhodnou příští rok

Právě s něčím podobným město počítá. V roce 2010 totiž statik doporučil rekonstrukci lávky, kompletní oprava by však stála přes čtyři miliony korun.

„Rada města Olomouce schválila snesení lávky a následné vybudování úrovňového přechodu pro pěší se zabezpečením, což by bylo značně levnější řešení," uvedla Jana Doleželová.

Nové řešení přechodu železnice by se na okraji městské části Hejčín mohlo objevit už za rok.

„V letošním roce se připravuje projektová dokumentace k tomuto přechodu, která lépe přiblíží náklady na jeho vybudování. Podle toho pak bude vedení města rozhodovat o případné stavbě v příštím roce," dodala mluvčí.