Pan Vlastimil chce jít o rok dříve do penze. Na správě sociálního zabezpečení tento týden podal žádost o předčasný důchod.

Podobně na Olomoucku uvažují stovky lidí. Jejich formuláře zaplavují úřady.

Senioři nechtějí na nic čekat a riskovat, že s novým výpočtem starobního důchodu na tom budou ještě hůře. Hlavně ti, kteří už dnes počítají každou korunu.

„Do řádného důchodu bych měl jít v srpnu příštího roku. Zažádal jsem, abych mohl od 1. září skončím. Už jsem se rozhodl,“ sdělil čtyřiašedesátiletý Vlastimil a ukazoval vyplněný formulář, který dopoledne odevzdal na olomoucké pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Třiačtyřicet let pracuje na poště.

„Nestěžuji si, ale platy jsou hrubě pod celostátním průměrem a právě tato skupina lidí na tom bude po novém výpočtu starobního důchodu hůře než dnes. Polepší si jen ti bohatší. My obyčejní lidé budeme jen biti,“ poznamenal pan Vlastimil.

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu z dubna letošního roku musí být do konce září uveden do praxe nový výpočet starobního důchodu.

70 procent čeká menší penze

Dosavadní systém byl podle soudu nevýhodný pro lidi s vysokým příjmem. Budoucích důchodců, kterým bude po 30. září vyměřena nižší penze než za současných podmínek, bude 70 procent.

Centrální úřady však ujišťují, že valorizace jim propad vyrovná. Důchody by se měly zvýšit u 20 procent lidí s nejvyššími příjmy, a to o dvě procenta.

„Ano, žádosti o odchod do předčasného důchodu rostou,“ reagoval mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.

„Konkrétně na Olomoucku bylo v loňském roce do května sepsáno 59 žádostí o starobní důchod před dosažením důchodového věku a ve stejném období letošního roku je to 387 žádostí,“ uvedl konkrétní čísla.

V celém Olomouckém kraji je nárůst obrovský: z loňských 171 žádostí na 1042.

Dělat do 73? To si neumím představit

Podle pana Vlastimila číslo poroste.

„Řada mých spolužáků uvažuje o tom, že odejde dříve do důchodu, a ještě žádost nepodala,“ poznamenal muž, kterého dělí od vytoužené penze už jen 84 pracovních dní.

„Jak velký či spíše malý, bude můj důchod, to zatím nevím. Dozvěděl jsem se, že výměr mi přijde do konce srpna. Důchod bude krácený, ale peníze nejsou všechno, hlavně od října bych na tom byl s novým výpočtem ještě hůře,“ usmál se sympatický muž.

„Hlavně dělat ještě rok s vidinou menší penze a za situace, že zdraží základní věci a jízdné? Dojíždění do práce mě stojí měsíčně 390 korun a po zdražení to bude 450. Žádné odměny a ještě máme přijít o stravenky,“ pokrčil nešťastně rameny.

Čtyřiašedesátiletý pracovník České pošty se pozastavil nad tím, že dnešní mladí lidé by měli dělat do sedmdesáti let.

„Dělat do třiasedmdesáti let? V žádném případě! Ti, co to navrhují, nevědí, o čem mluví. Neumím si to představit, a to jsem v docela dobré kondici,“ dodal závěrem senior.

Počet uplatněných (sepsaných) žádostí o starobní důchod před dosažením důchodového věku – Olomoucký kraj

OSSZ                     1-5/2010           1-5/2011
Olomouc      59       387
Jeseník       8           94
Prostějov                 23                         131
Přerov                    41                         279
Šumperk                  40                         151
Ol. kraj celkem     171                       1042

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení