„Mladíci měli velké štěstí, že výška laviny byla maximálně do metru. Pokud by v lokalitě bylo více sněhu, následky mohly být tragické,“ řekl záchranář a specialista na laviny Jaroslav Tejnský.

Trojice ve věku od patnácti do osmnácti let však tvrdila, že v mlze ztratila při cestě z Ovčárny orientaci. Sportovci se tak nevědomky dostali do lavinového území ve Velkém kotli. Tam se s nimi uvolnila masa sněhu. Z laviny se lyžaři vyprostili vlastními silami a mobilem přivolali pomoc.

Mladíci sice záchranářům tvrdili, že v mlze zabloudili, není však vyloučeno, že do lokality zamířili cíleně. Velký kotel i přes lavinové riziko vyhledávají milovníci adrenalinové jízdy ve volném terénu záměrně.

Kamaráda našli podle hůlek


Hoši však trvají na svém. Na setkání s lavinou ale nikdy nezapomenou. „Ocitli jsme se někde na okraji kotle, nevím kde přesně, bloudili jsme. Zastavili jsme se na rozhraní ledové krusty a prašanu a přemýšleli, kam jít dál. Najednou se ozvala rána, podíval jsem se nahoru a valil se na nás sníh. Snažil jsem se tomu ujet, ale vjel jsem na takovou malou skálu, ta mě vyhodila a spadl jsem. Nevím, jak dlouho to všechno trvalo, ale pak jsem uviděl kamaráda a společně jsme křičeli, protože jsme nemohli najít třetího. Hledali jsme ho podle věcí ve sněhu a nakonec jsme ho vyhrabali u místa, kde ležely jeho hůlky,“ uvedl patnáctiletý hoch.

Zajímavé je, že podobný zážitek má i otec nejmladšího z trojlístku. Před více než pětadvaceti lety se totiž také „potkal“ s lavinou v Jeseníkách, kde byl se sportovním klubem na soustředění na Kurzovní chatě. Tehdy se však celé družstvo pohybovalo na lyžích v oblasti, kde byly vyznačené běžecké trasy.

Nejhůř dopadl nejstarší, osmnáctiletý chlapec. Záchranáři jej museli převézt až do olomoucké fakultní nemocnice. Jeho stav lékaři stabilizovali. „Pacient leží na jednotce intenzivní péče a je při vědomí. Má středně těžká zranění v oblasti hrudníku a břicha, kterou způsobila silná komprese,“ sdělil mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant. Ostatní dva lyžaři vyvázli jen s lehčími poraněními.

Nemůžeme ani uložit pokutu


Horská služba proti lidem, kteří zbytečně riskují nic nezmůže. „Na nebezpečí lavin upozorňují v terénu výstražné tabule. Pak je to ale na odpovědnosti každého, protože zakázat vstup do těch míst nemůžeme, dokonce ani uložit pokutu. I kdyby se potvrdilo, že ti lyžaři šli do Velkého kotle záměrně, nemáme žádné legislativní páky na to, abychom po nich vymáhali financování našeho zásahu,“ řekl náčelník Jeseníky Michal Klimeš.

Záchranné akce Horské služby ve Velkém kotli, který se řadí mezi pět lavinových oblastí v Jeseníkách, nejsou ojedinělé. „Již několikrát jsme v tomto místě ošetřovali lyžaře. Jde přitom o místo, kde nikdo nemá co dělat,“ řekl Tejnský.

„Když jsme naposledy byli na túře, tak se nás nějací lyžaři ptali na cestu do Velkého kotle. Ono jich tam jezdí dost. Je to však velký hazard. Je jen otázka času, kdy se tam někdo zabije,“ řekl Vítězslav Prášil, který víkend trávil v Jeseníkách na skialpinistických lyžích.

Nyní v Jeseníkách sice platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ale sněhový povrch v rizikových oblastech je stále nestabilní.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika