Kolem orloje se lavičky poprvé objevily před osmi lety. Na jejich nevhodné provedení hned poté prý upozorňovali jak autoři rekonstrukce náměstí, tak i magistrát. U dodavatele, kterým byla firma Horstav, ale lavičky nikdo nereklamoval.

„Vyhráli jsme soutěž na vytvoření podoby Horního náměstí a s tím byly spojené i lavičky. Zakázku na jejich výrobu získala od města dodavatelská firma Horstav, která bohužel neměla s výrobou atypických laviček žádné zkušenosti, což se projevilo hned v prvním roce, kdy většina z nich popraskala,“ uvedl architekt Jan Šépka, který společně s Petrem Hájkem se svým návrhem na obnovu centra kolem radnice zvítězil.

Podle něj nechala firma lavičky vyrobit u truhláře, který vyrábí nábytek, nikoliv mobiliář pro venkovní užití.

„Horstav chtěl ušetřit za kvalitní zpracování masivního dřeva, a proto zadal výrobu vlastním lidem, kteří vyrábějí pouze interiérový nábytek. Lavičky nevyrobili podle naší projektové dokumentace. My jsme nabízeli služby vlastního odborníka, který vyrábí venkovní nábytek. Jim se zdál však příliš drahý,“ řekl Šépka.

Ředitel firmy Horstav Stanislav Horák se k případu odmítl ve středu vyjádřit.

Jedna lavice za deset tisíc

Obavy z nevhodného provedení laviček se naplnily hned po první zimě.

„My jsme na to upozorňovali od začátku, že jsou z materiálu, který nevydrží. Nemohli jsme do toho však mluvit, protože to byl projekt architektů. První zima na nich zanechala trhliny, praskliny a začaly se odlupovat určité části. Přitom stála jedna odhadem deset tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

Na špatný stav posezení na náměstí si stěžují mnozí Olomoučané.

„Raději si na lavičky na Horním náměstí nesedám. Naopak na lavičky na zastávkách, které jsou staré třicet let, si sednout nebojím. Posadit se na náměstí je tak akorát na roztržení silonek nebo letních šatů. Při vše stálo tolik peněz,“ řekla naštvaně šestačtyřicetiletá Věra Slavíčková z Olomouce.

Lavice však byly problematické už při kolaudaci.

„Ze čtyřiceti lavic jsme zhruba s deseti nesouhlasili, protože nesplňovaly skoro žádné z našich požadavků. Vše jsme hned sepsali a podali na magistrát v Olomouci. Tam na to ale nikdo nebral zřetel. Po první zimě jsme všech čtyřicet zkontrolovali a sepsané závady předaly městu. Na odbor životního prostředí, který má lavičky ve svém opatrování, jsme zaslali již šest dopisů,“ uvedl Šépka.

Advokát: Reklamovat to měl magistrát

Po zimě zajistil dodavatel laviček opravu. To však bylo naposledy.

„Opravil to na vlastní náklady, nebylo to součástí reklamačního řízení. Později, když se dále rozpadaly, se k tomu už neznal. My jsme s tím nemohli nic udělat. Byla to záležitost architektů, a navíc na lavice byla záruční doba jen půl roku,“ uvedl Rašťák.

Architekti se ale hájí, že reklamaci neměli na starosti. Od města dostali smlouvu pouze na vytvoření nového vzhledu náměstí.

„My jsme jen autory, které si zaplatilo město. Podat reklamaci nebylo naší povinností ale povinností města, které vyhlásilo na dodavatele soutěž a vyhrála ji firma Horstav. My plníme jen autorský dozor a dáváme pozor na to, jestli vše probíhá v pořádku. Případně napíšeme dopis o nesrovnalostech, což jsme udělali,“ uvedl Šépka.

S tímto souhlasí i advokát Petr Konečný.

„Pokud za lavičky zaplatilo město a mělo smlouvu s Horstavem, pak mělo vady také reklamovat,“ dodal.

Opraví staré nebo náměstí dostane nové?

Na zimu lavičky z náměstí zmizí, a jestli se v létě objeví staré a znovu slátané lavice, nebo nové, to se ještě neví.

„O nových lavicích budeme ještě jednat. Zatím nevím, jestli ty staré opravíme a nebo pořídíme nové. Každopádně to budeme nějak řešit,“ řekl Rašťák a potvrdil to i architekt Šépka.

„Před dvěma měsíci jsme se ale společně s panem primátorem Martinem Novotným dohodli, že je nutné poškozené lavičky řešit. Tak doufejme, že se podaří vyměnit všechny dřevěné prvky za kvalitně zpracované,“ dodal.

Veronika Štefková