Namontovaná technologie uran odstranila do té míry, že hodnota se pohybuje pod jedním mikrogramem v jednom litru vody. Limit stanovený hlavním hygienikem je 15 mikrogramů.

„Jsme moc rádi, že technologie zafungovala vynikajícím způsobem. Takové výsledky jsme ani nečekali. Odborná firma udělala opatření přesně na míru a nelze než poděkovat místním občanům za trpělivost, že dočasné potíže s dodávkou pitné vody zvládli,“ uvedl Martin Lehký, ředitel Armádní servisní - vlastník úpravny ve Velké Střelné a dodavatel pitné vody do Města Libavá.

Soustavu filtrů v úpravně ve Velké Střelné, kde je voda odčerpávána ze zatopeného lomu z hloubky 45 metrů, firma zprovoznila před necelými dvěma týdny. Jde o nejmodernější technologii fungující na bázi ionexových filtrů, kde dochází k navázání uranu na filtrační náplň. Měření nezávislou laboratoří ukázala, že obsah uranu je po "vyčištění" menší než 0,001 miligramu.

Rozbory vzorků pitné vody odebrané ve Městě Libavá počátkem letošního roku odhalily, že upravená voda z Velké Střelné obsahuje 20 až 24 mikrogramů v jednom litru vody. Taková voda je nebezpečná pro děti do 7 let a těhotné a kojící ženy.