Vedení města se pro přesun světel blíže k chodníku rozhodlo kvůli opakovaným nehodám, kdy do stožárů v blízkosti Lafayettovy ulice vymezujících dopravní koridor bourala auta.

Přesazení je plánované na prázdniny.

Novým umístěním stožárů chtějí radní předejít dalším výměnám, které následovaly poté, co řidiče překvapil sloup v cestě.

Zvažovali také nápad použít jako výraznou zábranu žulové kvádry. Další variantou byly kovové sloupky, ty však nepovolili památkáři.

Primátor: Výměnu chceme rychle

Město už zodpovědělo i otázku, kdy lampy posunout.

„Uděláme to někdy v příštích týdnech, nebudeme čekat na konec prázdnin, jak jsme zvažovali. Výměnu chceme provést rychle, aby nedošlo k žádným komplikacím. Protože lampy stojí vždy mezi letními zahrádkami restaurací, nijak se jich práce nedotknou," řekl primátor Martin Major.

Posun vybraných kusů veřejného osvětlení k hraně chodníku podle něj vyjde na několik set tisíc korun a zabere maximálně týden.

„Až bude znám vítěz výběrového řízení, jsme schopni světla přesunout téměř okamžitě," dodal Major.

Stojan na kola u Lafayettovy ulice, který na zrekonstruovaném Dolním náměstí v posledních měsících částečně sloužil spíš jako ukazatel cesty, by měl poté opět plnit svůj původní účel.