Odvolání souvisí s výsledky interního auditu a kontroly, kterou prováděla oddělení magistrátu.

Kontrola podle primátora Miroslava Žbánka navazovala a byla zaměřena na odstranění nedostatků z předchozích kontrol – řada nedostatků se vlekla ještě z doby bývalého vedení hřbitovů.

Rituální prostor dotváří umělecká díla sochaře Ondřeje Olivy představující dva živly – oheň a vodu. 9. srpna 2023
Olomoucký unikát. Rituální prostor pro poslední rozloučení a Les vzpomínek

„Bohužel auditní správa, která čítala několik desítek stran, potvrdila, že řada věcí nebyla dostatečně dořešena. Ať už se jednalo o nastavení systému předběžné a následné řídící kontroly vnitřních předpisů a jejich správnosti, nakládání s majetkem svěřeným do správy příspěvkové organizace a nově také poměrně zásadní zjištění v oblasti personálně mzdové agendy,“ uvedl primátor.

„V důsledku dlouhodobě přetrvávajících a opakujících se problémů rada rozhodla, že není už možné pokračovat na úrovni současného managementu,“ dodal.

"Kladou důraz na byrokracii"

Odvolaný ředitel s výtkami nesouhlasí.

„Ve funkci ředitele Hřbitovů jsem se zaměřil na vnější vzhled hřbitovů, zanedbané opravy a investice. Současná rada města však klade důraz na perfektní administrativu a byrokracii. V tom jsme se neshodli," reagoval ve středu odpoledne na výhrady.

Ostnaté zábrany proti holubům a jiným ptákům přilepené na pomníky na olomouckých hřbitovech.
Na hroby v Olomouci lidé lepí hroty proti holubům. Co na to vedení hřbitovů

Novou ředitelkou příspěvkové organizace radní jmenovali Danu Pluskalovou, ekonomku, jež zde nedávno nastoupila. Ve funkci je od středy 27. září na dobu určitou.

„Než dojde ke jmenování nového ředitele, případně zániku funkce ředitele, nejdéle však do 30. dubna 2024,“ informovala mluvčí.

Někdejší olomoucký radní za KDU-ČSL Ladislav Šnevajs byl ve funkci ředitele hřbitovů od konce roku 2021.Tehdejší ředitel Evžen Horáček se rozhodl ve funkci skončit. Bylo to jeho osobní rozhodnutí.

Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) jako neuvolněný člen Rady města Olomouce
Ladislav Šnevajs nově povede olomoucké hřbitovy, skončil jako radní

„Cítil jsem se vyčerpán, proto jsem v červnu rezignoval na funkci. Probíhal tady náročný městský audit, který trval šest měsíců,“ sdělil tehdy Olomouckému deníku Horáček.

Do konkurzu se ale nakonec přihlásil také - ve finále byli celkem tři uchazeči. Výběrová komise vybrala a rada následně schválila jako nejvhodnějšího kandidáta Ladislava Šnevajse.

Rozvoji hřbitovů se dříve věnoval i z pozice náměstka primátora, kdy měl příspěvkovou organizaci v gesci.