Láčkovku stydlivou v pralesích na Borneu objevili vědci z olomoucké Univerzity Palackého, dosud ji ale nikde veřejně neukázali. Kdo si chce unikátní masožravku prohlédnout, může až do neděle vyrazit do sbírkových skleníků na Floře.

„Velice děkujeme Univerzitě Palackého v Olomouci za zapůjčení tohoto celosvětového unikátu. Těší nás, že se právě olomoucké sbírkové skleníky se svými cennými botanickými sbírkami oficiálně staly prvním místem na světě, kde může veřejnost láčkovku stydlivou spatřit na vlastní oči. Vystavená rostlina je jedním z pouhých dvou exemplářů, které mají nyní naši vědci mimo pralesy Bornea k dispozici,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Domovinou Láčkovky stydlivé jsou těžce přístupné pralesy Bornea. Teprve v loňském roce ji vědecky popsali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ľuboš Majeský a Martin Dančák.

Vědci z Univerzity Palackého ji objevili, když v roce 2012 vedli mezinárodní tým odborníků při expedici na Borneu.

„Je to botanický unikát celosvětového formátu. Ve světě a především v Americe její objev údajně vzbudil mezi odborníky velkou pozornost. Svému odhalení dlouho unikala nejspíše nejen díky tomu, že žije v těžce přístupných lokalitách, ale i tím, že jako jediná láčkovka tvoří nečekaně své pasti i pod zemí,“ vysvětlil vedoucí sbírkových skleníků Pavel Souček.

Prodejní výstava Živé pasti 2023 probíhá až do neděle, přístupná je každý den od 9 do 18 hodin. K vidění jsou masožravé rostliny rostoucí volně v České republice i vzácné masožravky ze Stolových hor Venezuely.