U Štěpánova a Věrovan mohou lidé spatřit stovky těchto velkých vodních ptáků. Zemědělcům uštipují kousky rostlin. Podle ornitologů jim chutná hlavně ozimá řepka i obiloviny.

„Labutě se živí rostlinnou potravou, ale v zimě je jí v rybnících nedostatek, tak se pasou na polích,“ vysvětluje místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

U Nákla připravují těžaři další část území k dobývání štěrkopísku. Práce probíhají v rámci stávajícího povolení ve schváleném prostoru, 20. února 2024
Už žádná megapárty na Nákle. Těžaři chtějí větší prostor, obec kultivaci pláží

Labutě na polích podle ornitologa preferují ozimou řepku a ozimé obilniny.

„Nikdy je ale nespasou tak, že by je zničily jako hraboši. Uštipují pouze nejmladší části rostlin a ty potom na jaře opět obrazí. Porosty nepoškodí trvale ani je nezničí,“ uvedl.

Hostina i pro husy

V hejnu labutí u Tovačova a Věrovan zaznamenali ornitologové i husu tundrovou. Na zelená pole se totiž s oblibou slétají nejen labutě, ale i další druhy vodních ptáků.

„Na Hradeckém rybníku se nyní zdržuje asi 4500 hus běločelých a 100 hus velkých, které také létají do polí na pastvu,“ poukázal.

Bývalá benzinka ve Velkomoravské ulici v Olomouci se mění na provozovnu vyhlášeného podniku Mama's Burger, února 2024
Z ostudné benzinky v Olomouci vzniká parádní burgrárna. Je spojená s Pohlreichem

Odehnat početná hejna hladových vodních ptáků z pozemků s ozimy je podle ornitologů pro zemědělce celkem jednoduché.

„Stačí když vystoupí z traktoru a půjde směrem k nim. Oni odletí na jiné pole nebo k vodě na rybník,“ poznamenal Šafránek.

Labutím na polích na Hané tuto zimu přeje počasí, protože tak nemrzne a rostliny nejsou pod sněhovou pokrývkou.