Další uhynulou labuť objevili lidé zhruba před dvěma týdny na vodní ploše u tamního gymnázia.

„Příčinou je botulismus. V lokalitě je to problém. Za poslední dva, tři roky se podepsal na úmrtí více než pěti labutí, dospělců a mláďat. Tentokrát je to samec,“ vysvětloval po posledním nálezu Ondřej Csik, vedoucí záchranné stanice v Pateříně.

K případu vyjel hned v sobotu, kdy byl úhyn nahlášen, a o příčině podle něj není pochyb. Otrava jedem botulotoxinem, který produkuje anaerobní mikroorganismus Clostridium botulinum, patří podle odborníků mezi nejčastější příčiny úhynu vodního ptactva.

Na rybníku v Litovli zaznamenali další úhyn labutě. Na snímku přeživší samice, 19. března 2023
Další mrtvá labuť v centru Litovle. Ochranáři znají příčinu a chystají akci

Látka je jedním z nejtoxičtějších přírodních jedů. Bakterie se vyskytují v bahně, rybničních sedimentech, a ptáci se otráví pozřením potravy. V těle se jim pak jed hromadí. Příznaky otravy jsou ochrnutí svalstva.

„Když se to chytí na samém počátku, je ještě možné labuť zachránit. Podařilo se nám to v některých případech podáním černého uhlí. Tomuto samci už ale nebylo možné pomoci. Bylo pozdě,“ popisoval Olomouckému deníku.

Na vodní ploše zůstala po uhynulém labuťákovi samice. „Budeme ji pozorovat, a pokud by nastaly problémy, převezeme ji k nám do stanice a následně bychom ji vypustili na jiné lokalitě,“ informoval Csik.

Pokus i záchranu labutího samce na Olomouckém rybníku v Litovli
Emoce kvůli uhynulé labuti v Litovli. Zákaz krmení? Z rohlíků to nebylo

Vakcínu přestali vyrábět

Vzhledem k počtu případů se rozhodl pro očkování labutí. Vůbec poprvé na Hané.

„Vakcínu bychom měli mít k dispozici už brzy. Ze zahraničí jsou dobré reference, ale ani to není stoprocentní, účinnost je kolem osmdesáti procent,“ sdělil Ondřej Csik s tím, že by preventivní injekci aplikoval i labutím v Želechovicích, kde je podobný problém.

Vakcína se ale přestala vyrábět a jiná náhražka není. Pracovníci záchranné stanice proto na pondělní schůzce na radnici navrhli, že by se toxikace bahnem dala částečně eliminovat speciálně namíchaným krmivem - ječmen, černé uhlí, bílkoviny a minerály.

Podle Ondřeje Dočkala ze Správy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví je potřeba ještě další opatření.

„Z dlouhodobějšího hlediska by bylo dobré uvažovat s tím, že bakterie produkující botulotoxin se intenzivně množí v sedimentu nádrží zejména při vyšších teplotách, což má přímou vazbu na schopnost vodního prostředí dodávat organismům živiny,“ upozornil Dočkal.

Labuť Zpěvanka s mláďaty
Hanácká labutí celebrita Zpěvanka uhynula. Její osud byl pohnutý

Podle zástupců odboru životního prostředí a Českého rybářského svazu by pomohlo využívat takzvané letnění a zimování rybníků na sucho, což bylo výhodné z hlediska provzdušnění a mineralizace sedimentu.

„Celé situaci nepřispívá ani fakt, že lidé krmí labutě a kačeny čerstvým pečivem. I přes upozorňující cedule, které jsou u rybníků instalovány,“ shodli se.

Předejít dalším úhynům labutí v Litovli se odborníci pokusí pravidelnou aplikací speciálního krmení se sedimenty živočišného uhlí na vyhrazeném místě u Olomouckého rybníku.

„Dále se rybníky budou po dvanácti letech opět vracet do procesu zazimování. Znamená to, že se střídavě vždy přes zimu jeden rybník nenapustí, aby vymrzly i škodlivé bakterie,“ dohodlo se na pondělní schůzce.