Odborníci upozorňují na pozvolný přesun trestné činnosti do kyberprostoru už několik let. Případů takzvané kyberkriminality na území České republiky stále přibývá a ani Olomoucký kraj bohužel není výjimkou.

Objasněná třetina

Loni obyvatelé kraje na policii nahlásili 1 053 případů této trestné činnosti.

„Oproti roku 2021 jsme šetřili o 380 skutků více, zaznamenali jsme nárůst o 56,5 procenta. Objasnili jsme 307 trestných činů, čím se objasněnost oproti předchozímu období zvýšila o jedno procento na 29 procent,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Markantní vzestup byl podle něj zaznamenán u nově evidovaných způsobů sériové trestné činnosti páchané v kyberprostoru.

„Konkrétně to jsou takzvané reverzní inzertní podvody (pozn. údajní zájemci o zboží nabízené v inzerátech), také vishing (pozn. podvodné telefonáty), podvody spojené s investicemi či podvody se vzdáleným přístupem,“ vyjmenoval policejní mluvčí s tím, že se jedná o celoevropský problém a do budoucna nelze vyloučit další nárůst.

SMS z "ministerstva"

Časté jsou také takzvané topované reklamy spočívající v zaplacení reklamy ve vyhledávačích, která směřuje na webové stránky, jež vypadají jako regulérní weby různých bank.

„Od srpna loňského roku se setkáváme s podvodnými sms zprávami, které se tváří jako odeslané z ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem pachatele je vylákat z oběti přístupové údaje do bankovnictví a ty pak zneužít. V prosinci byl zaznamenán nárůst podvodných e-mailů a sms zpráv s legendou o doplacení zásilky, opět s cílem vylákat citlivé bankovní údaje a ty zneužít,“ vyjmenoval další případy Ondřej Moravčík z policejního prezidia.

Policie se v rámci prevence snaží neustále apelovat na občany, aby byli obezřetní a svým chováním nevytvářeli podmínky pro páchání této trestné činnosti.

„Během přednášek, odborných seminářů a kampaní a také prostřednictvím médií pravidelně informujeme občany o aktuálních případech a zdůrazňujeme, jak se mají bezpečně pohybovat v kyberprostoru, aby se nestali oběťmi podvodníků,“ popsal Libor Hejtman.

Počet trestných činů spáchaných v kyberprostoru v Olomouckém kraji

2018 – 542
2019 – 624
2020 – 574
2021 – 673
2022 – 1 053

Zdroj: Policie ČR

Konkrétní případy z roku 2022

Falešný lékař

O 140 tisíc korun loni v září přišla dvaašedesátiletá žena, která uvěřila neznámému podvodníkovi. Ten se na internetové seznamce vydával za amerického lékaře pracujícího v Jemenu. Když ji požádal o převzetí balíku a platbu 140 tisíc korun za dopravu, neváhala a vyřídila si úvěr, aby mohla za doručení zaplatit. Jakmile to udělala, žádal o další desetitisíce korun. Teprve pak se žena obrátila na policii s podezřením, že se stala obětí podvodníka.

Falešný bankéř

Obětí internetových podvodníků se loni v srpnu stal pětatřicetiletý muž. Falešný bankéř mu do telefonu oznámil, že došlo k napadení jeho bankovního účtu. Společně s dalším mužem, který se v telefonu vydával za kriminalistu, jej přesvědčili, aby si vzal v bance úvěr půl milionu korun. Všechny peníze pak na jejich pokyn vložil do bitcoinmatu a tím o ně přišel.