Policisté věc prověřili, nic protiprávního nezjistili.

Že by v bazénech byla jiná voda než termální, odmítli též hygienici a provozovatel vodního světa. Ten na neznámého pachatele podal trestní oznámení pro pomluvu.

Podle jednatele Lázní Velké Losiny Martina Plachého se v bazénech nachází výhradně přírodní termální voda z podzemního zdroje Žerotín, která má příznivé účinky na lidský organismus.

„Není ani technicky možné, abychom bazény napouštěli jinou vodou, protože nejsou napojeny na veřejný vodovodní řad. Voda z veřejného řadu je přivedena pouze pro použití v kuchyni, sprchách a toaletách," doplnil Martin Plachý.

Svá tvrzení opírá o stavební dokumentaci, souhlas Českého inspektorátu lázní a zřídel, nezávislé rozbory krajské hygienické stanice nebo odborné posudky balneotechnika.

„Jediným zdrojem pro provoz bazénů v Therme parku je minerální voda z přírodního léčivého zdroje BJ 211 Žerotín," potvrdil Tomáš Kocman z firmy Kocman envimonitoring, který pro Lázně Velké Losiny vykonává funkci balneotechnika.

Hygienici hlídají mikroby a chlór

Vodu v Termálech Losiny sledují hygienici. K dispozici mají výsledky jejích rozborů z akreditované laboratoře.

„Samozřejmě, že se tam používá termální voda ze zdroje Žerotín," uvedla Marcela Pátíková z oddělení obecné a komunální hygieny šumperského pracoviště Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V počítači má v tuto chvíli nejméně pět rozborů odebraných vzorků vody.

Hygiena se však zajímá především o parametry dané vyhláškou, která ochraňuje lidské zdraví, v tomto případě sleduje hlavně možné mikrobiální znečištění.

„Pak také chemické ukazatele, například množství chlóru. Kolik je v bazénové vodě síry, to nezjišťujeme," vysvětlovala hygienička.

Uvnitř není cítit, je upravená

Pokud si někdo stěžuje, že voda v dnes již zrušeném venkovním koupališti byla jiná oproti té, v níž se nyní lidé rekreují ve vnitřním areálu, má podle hygienička pravdu.

Voda ani nemůže být stejná, byť jde o totožný minerální zdroj.

„Ano, venku působila jinak, protože byl více cítit sirovodík, zatímco voda ve vnitřním areálu taková není. Je to způsobeno její úpravou, protože jinak by nesplnila podmínky dané zákonem," vysvětlovala zejména dopady chlóru dávkovaného do vnitřního bazénu.

Jestli někdo pomlouvá lázně, že do bazénu napouštějí vodu z veřejného vodovodu, a ne pouze přírodní minerálku, neměl by být zásadní problém takové spekulace vyvrátit.

„Pokud je minerální voda něčím typická a odlišitelná od vodovodní vody, tak složení jsme schopni zjistit i přímo v bazénu. Velmi pravděpodobně jsme schopni ověřit, zda-li je v bazénu ze sta procent přírodní minerální voda, nebo ne," vzkázal Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Olomouci, kde se provádějí analýzy vzorků vody odebraných ve Velkých Losinách jak pro provozovatele lázní, tak pro hygienickou stanici.

Můžou poškodit dobrou pověst termálů

Policisté anonymní trestní oznámení prověřili, žádné protiprávnosti však nezjistili.

„Prověřování již bylo ukončeno. Nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by byl nějaký trestný čin spáchán. Ve věci tedy ani nebyly zahájeny úkony trestního řízení," sdělila policejní mluvčí Marie Šafářová.

Lázně na nařčení anonyma v pondělí 12. října reagovaly podáním trestního oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu.

„Šíření pomluv a nepravd o vodě v našem zařízení může poškodit dobrou pověst Termálů Losiny a způsobit škody," objasnil tento krok jednatel lázní Martin Plachý.

„Trestní oznámení ze strany provozovatele ještě momentálně prověřujeme a prošetřujeme," doplnila Marie Šafářová.

Venkovní část dostavují

Vnitřní část termálního parku je v provozu od posledního červencového týdne.

Během srpna ji navštívilo osmnáct tisíc lidí.

Součástí komplexu bude venkovní část, kterou v současnosti stavební firmy dobudovávají.

Výstavba zařízení doposud vyšla na více než 160 milionů korun.