Například Uničovské farmářské trhy organizátoři původně zrušili, avšak na četné žádosti občanů se akce na Masarykově náměstí přece jen koná.

„Trhy proběhnou ve stanoveném termínu, tedy v sobotu od 8 do 12 hodin. Ovšem bez muziky, kapela nezahraje,“ informovala zástupkyně vedoucí živnostenského odboru v Uničově Romana Demelová.

Divadlo bude

O zrušení programu uvažovalo také Městské divadlo v Prostějově. Vedení instituce se nakonec rozhodlo uctít památku Karla Gotta minutou ticha před představením.

„Pension pro svobodné pány Divadla Palace, které je zařazeno do skupiny 5N, se neruší a bude odehráno,“ potvrdila prostějovská referentka mediální komunikace Anna Kajlíková. Komedie začne v 19 hodin.

Ve stejný čas uvede Moravské divadlo Olomouc svoji inscenaci Postřižiny.

„Před začátkem představení uctíme památku zesnulého pana Karla Gotta minutou ticha,“ prozradil mluvčí divadla David Kresta.

Rockový koncert ruší

Na budovách olomouckého magistrátu budou viset vlajky na půl žerdi.

„Vyvěšeny budou od pátku 16 hodin do nedělních 8 hodin. K žádnému rušení společenských akcí v souvislosti se státním smutkem nedochází,“ reagoval mluvčí města Michal Folta.

S jeho slovy se ztotožnili i zástupci Šternberku, Šumperku a Jeseníku, změny nehlásí ani webové stránky Litovle.

Kvůli státnímu smutku ale například v sobotu večer neproběhne rockový koncert revivalových kapel v zámeckém klubu v Hranicích.

„Je to vždy na zvážení. Kdyby to byl třeba folkový koncert, tak bychom ho asi nerušili, ale rock je přece jen jiný žánr - z klubu by se večer ozývaly silné decibely. Víme, že zrušení koncertu nesli mnozí rockeři s nelibostí, ale některé lidi by mohlo popudit, kdyby se konal v den státního smutku,“ uvedl Martin Kapek, dramaturg Městských kulturních zařízení v Hranicích.

Podle něj je možné koncert přesunout na jiný termín a zakoupené lístky vrátit.

Svíčky od Trojice zmizí

V regionu lze na ikonu populární hudby vzpomínat individuálně na pietních místech, která od zpěvákova úmrtí vznikla nebo stále vznikají organizovaně i spontánně.

Do konce týdne lze zapálit svíčku například u Sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci. Během neděle či pondělí dojde k úklidu prostor.

„Musíme zdůraznit, že se jedná o spontánně vzniklý projev, který město nikterak neiniciovalo. Umístění svíček a květin na schodišti památky UNESCO není právě ideální,“ uzavřel Folta.