Oblastí nejvíce postiženou kůrovcem je Nízký Jeseník. Na Olomoucku se jedná Šternbersko, okolí Svatého Kopečku a pramene Odry. Značky však chybí i jinde, protože kůrovcová kalamita se rozšiřuje na další území.

Na Olomoucku budou muset značkaři domalovat symboly odhadem na sto třiceti kilometrech turistických tras.

„Značky budeme muset přeznačit na pařezy, kam dáme plechové značky. Až stromy vyrostou, přemístí se na ně. Zatím budou při zemi hůře viditelné, ale nedá se nic dělat,“ shrnul značkař Zdeněk Šišma.

Na severu kraje je třeba obnovit odhadem šedesát kilometrů tras.

„Je to zejména v oblasti kolem Černé Vody, Zlatých Hor a Bradla. Více je zasažené Jesenicko než Šumpersko,“ shrnul značkař David Mičunek.

Ladislav Okleštěk
Olomoucký kraj si nechá prověřit marketingové smlouvy, které má uzavřené

Holiny u Leuchtenštejna

Problém s chybějícím značením vnímá i správce rozhledny na Biskupské kupě u Zlatých Hor. V této oblasti porosty smrku uhynuly na rozsáhlých plochách.

„Někde se lesáci snaží a nechají značku na stromě. Jinde jsou stromy se značkami kompletně dole. Je to třeba na trase přes zříceninu Leuchtenštejn, tam jsou úplné holiny,“ řekl Petr Mikel.

Lesníci berou na práci značkařů a orientační body pro návštěvníky ohledy. Pokud je to možné, na mnoha holinách nechali stát torzo smrku s turistickou značkou.

„Při zpracování kalamit se snažíme v maximální míře turistické značení zachovat. Pokud musí pryč, kontaktujeme turisty a informujeme je, aby měli přehled o tom, kde bylo nutné zpracovat strom se značkou,“ popisoval Jiří Sládek, šternberský lesní správce Lesů ČR.

Mrtvola novorozence byla nalezena na poli mezi Věrovany a Tovačovem.
Kdo pohodil novorozence, musel místo znát, míní místní

U církevních lesů by se měla domluva zlepšit

Ne u všech vlastníků porostů je situace ideální.

„U církevních lesů spolupráce zatím neexistuje. Že stromy se značkami chybí, se dozvídáme až z ohlasů lidí,“ konstatoval David Mičunek.

I zde by se měla situace zlepšit. Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc se chce stát partnerem Klubu českých turistů.

„Účelem partnerství bude podpora údržby stávajícího turistického značení na pozemcích arcibiskupství,“ stojí v memorandu nedávno uzavřeném mezi obcemi na Jesenicku olomouckým arcibiskupstvím.

Josefkol 2018
Dusot kopyt i hřmot děl. Josefkol vrátil čas o sto let zpět

Peníze na značky?

Peníze na obnovu značení poskytne Olomoucký kraj.

„Klub českých turistům má zásadní vliv na cestovní ruch v našem regionu. Hejtmanství mu proto na standardní obnovu tras přispěje částkou čtyři sta tisíc korun, dalších osmdesát tisíc přidá na značení v místech postižených kůrovcovou kalamitou,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Klub českých turistů počítá s obnovou značení do konce letošního roku. Lidem, kteří se chystají na túru, doporučují značkaři přibalit mapu a držet se vyznačených cest a terénu.

„Někde úplně chybí les a značení nenajdou. Podle mapy se však zorientují. Hlavně se nespoléhat na to, že půjdu po barevné značce a dojdu do cíle,“ uzavřel Zdeněk Šišma.

XX. ročník Hanáckého okruhu
FOTO, VIDEO: Automobiloví stařečci se předvedli v plném lesku