Málo vody

V květnu vysychaly studny. Vsisko na Olomoucku a Dlouhá Loučka na Uničovsku hlásily potíže s vodou mezi prvními. Nemohou se již dočkat obecního vodovodu, jehož rozkoš by mělo poznat ještě letos na dvě stě lidí. Vyschl i pramen svatého Jana Sarkandera. Voda v nové, v květnu slavnostně požehnané kašně, měla naslanělou příchuť. Možná to bylo tím, že už ji bylo jen na dně. Aby se takové situaci vyhnuli v Domašově u Šternberka, prohloubili a vyčistili čtyři obesní vrty.

Hodně vody

Na konci měsíce zase bylo vody hodně. Po bouřce, která trvala několik hodin. Dešťová voda zaplavila sklepy na Prostějovsku i školku v Lutíně. Strhla bahno z kopců na silnice. A navíc blesky vyřadily z provozu zabezpečovací zařízení železnice, takže vlaky do Prahy nabraly pořádné zpoždění, i telefony na šternberském hradě. Ve Štěpánově pak blesk dokonce zapálil dům.

Špatná voda

Watercoolery se jmenují anglicky ty fujtajbly, z nichž děti ve školách pijí vodu. Občas se z nich napojí i pacienti v čekárnách nebo lidé na úřadech. Jak ukázaly kontroly hygieniků, bomba s vodou obrácená dnem vzhůru není žádnou křišťálovou studánkou. Z 18 vzorků jich bylo v regionu 18 závadných. „Pak si jednu nedej,“ řekl by právem roztrpčený Hanák.

Důvěřuj, ale prověřuj

V Olomouci otevřeli český kontrolní bod. Slovní hříčka se proměnila v hříčku skutečnou (Slova Czech i Check mají v angličtině stejnou výslovnost). Czech Point slouží k vyhledávání různých informací, aby se člověk nemusel trmácet po úřadech. Když si při jeho slavnostním otevření chtěl olomoucký primátor Martin Novotný zkušebně ověřit, že město vlastní Moravské divadlo, nepovedlo se mu to. Ministr vnitra Ivan Langer chtěl situaci zachránit a zjistil, že jeho dům patří muži s vietnamským jménem.

Za vskutku povedenou premiéru, při níž se oběma „kousla pumpa“, chtěla úřednice obratem 100 Kč za dva úřední výkony. Mocipáni ale byli bez šrajtoflí. Tak uvidíme, jak bude Czech Point fungovat pro lidi, třeba podobné výpisy skutečně vydá.

Dva nevinní a jeden zaplatí

Co spojuje bojovníka proti totalitě Vladimíra Hučína a bývalého hokejového bosse Pavla Čecha? Osvobozující rozsudky odvolacího soudu. Zatímco Čech to vnímal jako satisfakci, Hučín horoval, že by se státní zastupitelství mělo rozprášit. Považuje ho za zkorumpované minulým režimem. „K vítězství zla stačí, že slušní lidé nebudou dělat nic,“ řekl po jednání bývalý disident a bývalý agent BIS Hučín. „Ani komunistický režim na mě nedokázal vyfabrikovat sedm žalob,“ dodal.

Naopak Domašov nad Bystřicí bude muset platit. Soud rozhodl, že směnka na 56 milionů za stáčírnu minerálek Salicia je platná. Domašov se ale chce ještě dovolávat k Nejvyššímu soudu.

Veselí i zkoušky z dospělosti

Květen, to je měsíc studentů. Napřed přišel nepočetný, ale hlasitý majáles studentů olomoucké univerzity, jehož králem byl zvolen císař Maximus, a podobná rozvernost studentů v Prostějově.

Poté se výkladní skříně v celém regionu zaplnily maturitními tably a přišlo poslední zvonění i maturity. Ještě během května se tak ze středoškolských studentů stali absolventi. „Dvaačtyřicet let jsem si kladl otázku, jak budou mí poslední absolventi vypadat. Jsem rád, že jste to zrovna vy,“ rozloučil se s ředitelskou funkcí olomouckého Slovanského gymnázia Vladimír Zicháček.

To jsou paradoxy…

Zatímco na olomouckém Výstavišti Flora se odehrál den plný zdraví a lékařských vyšetření, ve stejné době nebyly k sehnání vakcíny na očkování proti klíšťové encefalitidě.

V Zábřehu se ukázalo, že byty, co si koupily čtyři desítky rodin od bývalého Zetoru, jsou soudně zastaveny. Takže jim patří, ale nemohou s nimi nijak nakládat.

Vyvlastnění se nepovedlo Ředitelství silnic a dálnic v Javorníku. Chtělo se k němu uchýlit poté, co lidem za pozemky pod budoucím obchvatem nabídlo jen poloviční cenu. Metoda typu: buď dostaneš málo, nebo ještě mí, jakoby nebyla z tohoto letopočtu.

A objížďka z Olomouce do Olomouce se v květnu vyšplhala na 40 kilometrů. Z místní části Chomoutov vede přes Litovel. A ještě dvě květnové kuriozity: v zoo na Svatém Kopečku se nově objevil rejnok siba. Je jediným v ČR. Podobnou raritou se stala kuka žlutobřichá z Písečné na Jesenicku. Vzácnou žábu našli na mokřadu hned vedle obecního úřadu.

Tady něco páchne

Lidé plakali a kašlali. Přerov byl zamořen. Chemička Precheza pustila do vzduchu cosi, co nevonělo. Co to bylo, prověří teprve inspekce životního prostředí. Zápachu se báli i v Grygově, kde si chce Olomouc vybudovat kompostárnu. I přes původní odpor místních se město s vedením obce na kompostárně domluvilo.

Také o samochvále se říká, že smrdí. Olomoucký kraj nasadil na zvýšenou propagaci sebe sama autobus, který po vlastech českých rozdává letáky. Je poutavý a křiklavý, a prý vůbec, ale ani trošku není inspirován pověstným Zemákem.

A občas se podobné přirovnání se zápachem užívá, když něco není, jak by mělo být. Město Prostějov zrušilo debatu obyvatel na internetu. Lidé v tom vidí nechuť představitelů s nimi diskutovat. Radnice tvrdí, že diskusní forum bylo nepřehledné. No, nesmrdí to?

Dobojováno, dohráno

Fotbalová liga skončila, Sigma zůstala. Ale jen tak tak. Jeden vyhraný zápas za jarní část sezony je málo. Na Sigmě takovou katastrofu nepamatují třicet let. Nepřežil to trenér Petržela a dostal padáka. Poslední zápas v Olomouci málem nepřežil ani kameraman České televize. Vrhli se na něj opilí fanoušci Sparty a mlátili ho hlava nehlava i do hlavy. Policisté pak nějaké odvezli na záchytku a jednoho obvinili z výtržnictví. Za dva vyražené zuby a rozbitou kameru za šest set tisíc je to přece jen trochu málo.

Také hra o krajské nemocnice je ve finále. Komise doporučila, aby radní potvrdili jediného zájemce o tři špitály ve Šternberku, Přerově a Prostějově. Tím je společnost Agel. Závěrečný hvizd uslyší už ve čtvrtek. Zatím na počet nemocnic vedou šest nula. A to nepočítáme nové křeslo ředitele Fakultní nemocnice v Olomouci, které získal Agelan Maráček.

Dobrá zpráva na závěr

Město Olomouc bude platit odškodné za teplou zimu. Tato dobrá zpráva v hodnotě 750 tisíc korun je pouze pro jediného příjemce. Provozovatele skiareálu v Hlubočkách.