Starosti jim teď ale přidělává navíc i sucho a nedostatek vláhy, které ohrožuje desetitisíce stromků vysazených v letošním roce. Správa lesů města Olomouce už podle ředitele Romana Šimka z lesů odstranila většinu kmenů popadaných při řádění hurikánu Kyrill. "Nakonec se v naší správě jednalo o téměř čtyři tisíce kubíků dřeva. Následky hurikánu jsme už zvládli, teď se zabýváme odstraňováním jednotlivých polomů a vývratů, které způsobil vichr před dvěma týdny," sdělil Šimek.

Lesníci se teď snaží popadané kmeny co nejdřív dostat z lesa ke zpracování, aby se v nich nepřemnožil škodlivý kůrovec. "Z jediného spadlého stromu může vylétnout až deset tisíc jedinců. Silné porosty si obvykle s kůrovcem poradí. Horší je to, když mají stromy při suchém počasí málo vody. Jsou pak příliš oslabené a hmyz je může rychle zničit," řekl Šimek.

Dalším problémem, který teď pracovníky lesní správy trápí, je nedostatek srážek a vláhy pro právě vysazené mladé stromky. "Vláha už v lesích začíná chybět, hrozí usychání čerstvě vysazených sazenic. Výsadbu jsme letos díky teplému počasí ukončili o několik týdnů dřív, většinou tyto práce děláme ještě v květnu," dodal Šimek. Správa lesů města Olomouce podle něj loni vysadila 350 tisíc sazenic, většinou se jednalo o listnáče.