Jakým směrem se dramaturgie Divadla na Šantovce bude nadále ubírat, v čem spočívá jeho výjimečnost a na co se mohou diváci těšit, prozradila v našem rozhovoru.

Jakou dramaturgickou linii Divadlo na Šantovce zvolilo?
Divadlo funguje jako multifunkční prostor. Nejsme scéna s vlastním souborem, což znamená, že tady nebudou vznikat inscenace, které by se reprízovaly. Zveme divadelní soubory z Prahy nebo jiných měst a chceme pořádat také koncerty, přednášky, talk show a spoustu dalších zajímavých akcí. Jde nám hlavně o to, aby si diváci mohli vybrat, co je zajímá.

Zaměřujete se na nějakou konkrétní cílovou skupinu?
V tuto chvíli bych řekla, že na všechny. V našem programu si vyberou děti, lidé ve středním věku i starší generace. Samozřejmě je pravda, že cílovou skupinu teprve hledáme. Divadlo začíná, v Olomouci je to úplná novinka, a navíc je v obchodním centru, což je určitě netradiční. Lidé si na to musejí zvyknout. Máme nastavený určitý program, který je velmi pestrý, a sami uvidíme, jaké inscenace budou pro diváky nejlákavější. V tuto chvíli už víme, že zájezdová představení se známými tvářemi bývají vyprodána během pár dnů, takže jsme se zřejmě vydali správnou cestou. Stejně tak je to i u víkendových představení pro děti.

Které soubory jste už v Divadle na Šantovce měli a na co se diváci mohou těšit?
Už jsme tady měli pražské Divadlo v Řeznické s inscenací Ještěrka na slunci, kde hrála Hana Maciuchová a Jaroslav Satoranský. Bylo to krásné zahajovací představení, po kterém následovala inscenace Kutloch divadla Studio Dva Praha s Bobem Kleplem a Kryštofem Hádkem. Včera jsme hostili Divadlo Palace Praha, které přivezlo hru Africká královna, v níž diváci viděli Lindu Rybovou a Hynka Čermáka. Je to příběh dvou naprosto odlišných lidí, kteří se setkají na lodi proplouvající africkými končinami. Jsou nuceni trávit spolu nějaký čas, prožívají nejrůznější dobrodružství a nakonec dojde i na romantické city. Velkým hitem je i představení s Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem Zamilovat se, po němž bude následovat hra Tři verze života, kde návštěvníci opět uvidí Lindu Rybovou a další známé tváře.

Nedílnou součástí vašeho programu jsou i akce pro děti. Co pro ně v nejbližší době chystáte?
Zaměřujeme se hlavně na divadlo. Ze zkušenosti víme, že poptávka po dětských představeních je velmi neuspokojená, a proto je hrajeme každý víkend. Po jejich skončení pak čeká na děti interaktivní program. Bývá složen většinou z výtvarné dílny, kde si mohou vyrobit něco, co viděly v divadle. Když jsme uváděli Černošskou pohádku, mohly si děti vytvořit například masku, po Pohádce o mašinkách zase stojánek z mašinek. Nejmenší se tak mohou zapojit, příběh si ještě jednou připomenout a být i aktéry. Děláme i speciální soboty v divadle, kdy během odpoledne probíhají všechny netradiční aktivity, jako je právě výtvarná dílna, malování na obličej, ale i fotokoutek, kde se rodiče a děti mohou vyfotit v parukách nebo různých kostýmech.

Divadlo na Šantovce má velmi moderní zázemí. V čem se odlišuje od ostatních v Olomouci?
Sál je postaven podle moderních norem. Pojme 223 sedících diváků nebo 300 stojících. Jako jediné divadlo v Olomouci máme zajíždějící elevaci, díky které se sedadla složí a zajednou k zadní stěně sálu. Vznikne tak místo pro stojící diváky. Prostor je plně klimatizovaný se špičkovou technikou osvětlení i ozvučení. Máme také velmi komfortní toalety s velkým počtem kabinek, takže by se neměly tvořit fronty během přestávek.

Jste zároveň ředitelkou olomouckého Divadla Tramtarie a Divadla na Šantovce. Je nebo bude mezi těmito dvěma scénami nějaké užší umělecké propojení?
Věnuji se oběma projektům, nicméně jsou to úplně odlišná divadla, která nespojuje téměř nic. Jediné, co mají společné, je to, že Divadlo Tramtarie občas hraje v Divadle na Šantovce svoje pohádky. Jinak se Divadlo Tramtarie rozhodně nestěhuje do Šantovky a zůstává ve Slovanském domě. Divadlo na Šantovce je scéna bez vlastního souboru, kam se zvou zájezdová představení.

Na základě čeho vznikla myšlenka vytvořit divadelní scénu v obchodní galerii?
Byl to záměr samotné galerie. Investor chtěl, aby sem lidé chodili nejen kvůli nakupování, ale i za kulturou. Šantovka by tak měla získat jakousi přidanou hodnotu. Je to novinka, ale zatím to vypadá, že se lidem líbí.