Jejich život možná nebude vůbec jednoduchý, mohou střídat náhradní rodiny či sociální pracovníky.

Vzpomínky na první chvíle na světě by jim však mohly pomoci při hledání sebe sama.

Do projektu „Kufřík pro život" se připojila Fakultní nemocnice Olomouc jako jedna z prvních nemocnic v České republice.

„Vzpomínky na první okamžiky našeho života pro většinu z nás uchovávají naši rodiče, kteří nám je potom v pozdějších letech předávají. Děti, které jejich biologičtí rodiče opustí ihned v porodnici, nebo je třeba odloží krátce po porodu do babyboxu, toto štěstí bohužel nemají. Život v kufříku jim může pomoci v dalším životě při hledání sebe sama," uvedl ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Děti, kterých se rodiče ihned po narození vzdají, míří z porodnice do přechodné pěstounské péče nebo kojeneckých ústavů, než se pro ně najde náhradní rodina.Primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor s kufříkem, kterým budou zdravotníci vybavovat děti odložené jejich biologickými rodiči.

Projekt „Život v kufříku" má těmto dětem pomoci uchovat vzpomínky na první dny jejich života.

Ty jim připomene základní výbavička a památník, do kterého sestry napíší informace o dni narození dítěte.

Co patří do kufříku?

Do kufříku vloží také první fotografii novorozence či otisk nožiček a ručiček a další drobné osobní věci.

Zdravotníci se rozhodli připojit k projektu okamžitě, jak se o něm dozvěděli. Jsou přesvědčení, že pro opuštěné děti má obrovský smysl.

„Pro děti směřující z porodnice do náhradní péče, je každá taková pomoc velmi podstatná. Informace o narození a prvních letech každého dítěte jsou naprosto stěžejní pro vytvoření zdravé identity, víry v sebe sama a hledání svého místa v životě. Věříme, že každý, kdo bude dál o takové dítě pečovat, přidá do kufříku další informace důležité pro jeho budoucnost," uvedla Andrea Drobiličová, hlavní sestra FN Olomouc.

Na cestě životem mohou děti odloučené od biologických rodin zažít změnu rodiny, sociálních pracovníků, domova i okolí.

„Jejich minulost může být ztracena a zapomenuta. Vzpomínky, které si od nás odnesou v kufříku, jim v budoucnu mohou pomoci při hledání vlastního já. Do památníku jim u nás zapíšeme a vložíme informace o prvních chvílích jejich života včetně toho, jaké bylo například počasí v den, kdy přišly na svět, nebo také osobní přání zdravotníků na cestu životem," popisovala Jana Romanová, vrchní sestra Novorozeneckého oddělení FN Olomouc.

Na olomouckém novorozeneckém oddělení se s případy dětí odložených po porodu setkají v průměru desetkrát ročně celkových 400 v rámci České republiky.

Slavnostní předání kufříků na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc – zleva Iva Říhová zakladatelka nadačního fondu La Vida Loca, primář oddělení Lumír Kantor, vrchní sestra oddělení Jana Romanová a Martina Wojtylová Opava zakladatelka NF La Vida Loca.

Slavnostní předání kufříků na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc – zleva Iva Říhová zakladatelka nadačního fondu La Vida Loca, primář oddělení Lumír Kantor, vrchní sestra oddělení Jana Romanová a Martina Wojtylová Opava zakladatelka NF La Vida Loca. Foto: FN Olomouc

O vzniku projektu

Autorkou projektu „Život v kufříku" je Michaela Chmelařová, vrchní sestra dětské kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde byl projekt zahájen před třemi lety.

V polovině letošního května se k němu připojila Thomayerova nemocnice v Praze. Dnes se tedy jako třetí v České republice a první na Moravě přidala Fakultní nemocnice Olomouc.

„Našim cílem je do dvou let tuto myšlenku rozšířit a postupně zapojit šedesát porodnic v zemi. Bez kufříku a památníčku je doteď až 400 dětí ročně bez jakékoliv informace nebo hmatatelné památky na své rané období dětství," doplnila Martina Wojtylová Opava z Nadačního fondu La Vida Loca, který se věnuje celorepublikového podpoře a koordinaci projektu „Život v kufříku". Více informací na webu www.nflavida.org.