Největší částka z investic určených do školství letos v Olomouci poputuje do rekonstrukce mateřské školy v Nedvědově ulici.

Mateřinka pochází z 80. let minulého století a dodnes má původní okna, dveře i fasádu. Z hlediska energetické náročnosti patří do kategorie E (nehospodárná budova).

Po rekonstrukci, která přijde na přibližně 42 milionů korun by už školka měla splňovat kategorii B (velmi úsporná budova).

Díky zateplení celého pláště budovy a dalším stavebním úpravám pak město výrazně ušetří na výdajích na provoz a vytápění rozlehlé školky.

Součástí mateřinky je hlavní budova pro 112 dětí, menší objekt pro dalších 56 dětí a kuchyně s prádelnou. Vývařovna už byla za více než pět milionů korun opravena a zateplena v loňském roce.

Kompletní rekonstrukce zbývajících budov a spojovacího koridoru začne už v březnu, práce by měly být hotové do začátku nového školního roku.

„Počítá se se zateplením fasády, plochých střech a výměnou oken a dveří. V hlavní i vedlejší budově mateřské školy jsou nově navrženy klimatizační jednotky do herny, ložnice a přípravny. Nová bude vzduchotechnika, rozvody vody a kanalizace. Úpravami projde také elektroinstalace, vyměněny budou hromosvody,“ popsala rozsáhlé stavební práce mluvčí města Radka Štědrá.

Nové učebny na "Heyráku"

Město bude investovat také do opravy základní školy v Rožňavské ulici, kde řemeslníci za přibližně 4 miliony korun opraví a zateplí střechu nad tělocvičnou.

Na dvě nové učebny se v letošním roce mohou těšit žáci ze základní školy v Heyrovského ulici. Zázemí pro výuku dílen je už zastaralé, stejně je na tom také tamní učebna pro výuku cizích jazyků a informatiky.

„Obě školní třídy letos čeká velká rekonstrukce. Nové budou podlahy, podhledy, nábytek a další vybavení. Výuka dílen bude díky novým automatizovaným strojům, soustruhu a frézkám pro chlapce i děvčata mnohem zajímavější,“ řekl o šestimilionové investici ředitel Oldřich Anděl.

Hnízda v Holici

Nové polytechnické učebny město vybuduje rovněž v základní škole Gorkého v olomoucké městské části Pavlovičky.

Zábavnější formou se budou učit fyziku a chemii školáci z Holice. Z běžné učebny tam letos vznikne moderní učebna, která jim umožní provádět spoustu pokusů a nejrůznějších praktických činností.

„Třída bude nově uspořádaná, vzniknou tam tzv. ´hnízda´, kde budou děti ve skupinkách pracovat. Například budou měřit různé fyzikální veličiny pomocí speciálních sond. Výsledná data pak zadají do počítače a budou je dál zpracovávat,“ popsala novinku ředitelka holické základky Ivana Štenclová s tím, že ve škole letos vznikne také nová učebna pro výuku informatiky.

Celkově být v holické základní škole investováno přes 7,5 milionu korun.

Většinu zaplatí dotace

Na investice do olomouckých škol letos z městského rozpočtu poputuje 33 milionů korun, z toho předpokládané dotace dosáhnou 23,3 milionů korun.

„ Dotace u investic do školských zařízení obvykle pokryjí 90 procent nákladů, u energetických opatření se jedná o čtyřicet procent celkové částky,“ řekl k dotacím do oprav škol náměstek primátora Matouš Pelikán.

Další téměř čtyři miliony korun letos Olomouc zaplatí za obnovu vybavení školních jídelen.