Největší částka z investic určených do školství letos v Olomouci poputuje do rekonstrukce mateřské školy v Nedvědově ulici.

Mateřinka pochází z 80. let minulého století a dodnes má původní okna, dveře i fasádu. Z hlediska energetické náročnosti patří do kategorie E (nehospodárná budova).

Po rekonstrukci, která přijde na přibližně 42 milionů korun by už školka měla splňovat kategorii B (velmi úsporná budova).

Sauna v maringotce na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce
Na Poděbradech otevírá unikátní sauna. Takto vypadá

Díky zateplení celého pláště budovy a dalším stavebním úpravám pak město výrazně ušetří na výdajích na provoz a vytápění rozlehlé školky.

Součástí mateřinky je hlavní budova pro 112 dětí, menší objekt pro dalších 56 dětí a kuchyně s prádelnou. Vývařovna už byla za více než pět milionů korun opravena a zateplena v loňském roce.

Kompletní rekonstrukce zbývajících budov a spojovacího koridoru začne už v březnu, práce by měly být hotové do začátku nového školního roku.

„Počítá se se zateplením fasády, plochých střech a výměnou oken a dveří. V hlavní i vedlejší budově mateřské školy jsou nově navrženy klimatizační jednotky do herny, ložnice a přípravny. Nová bude vzduchotechnika, rozvody vody a kanalizace. Úpravami projde také elektroinstalace, vyměněny budou hromosvody,“ popsala rozsáhlé stavební práce mluvčí města Radka Štědrá.

Cosplayeři v olomouckém obchodním centru Šantovka
Kam o víkendu? Na cosplay i festival guláše

Nové učebny na "Heyráku"

Město bude investovat také do opravy základní školy v Rožňavské ulici, kde řemeslníci za přibližně 4 miliony korun opraví a zateplí střechu nad tělocvičnou.

Na dvě nové učebny se v letošním roce mohou těšit žáci ze základní školy v Heyrovského ulici. Zázemí pro výuku dílen je už zastaralé, stejně je na tom také tamní učebna pro výuku cizích jazyků a informatiky.

„Obě školní třídy letos čeká velká rekonstrukce. Nové budou podlahy, podhledy, nábytek a další vybavení. Výuka dílen bude díky novým automatizovaným strojům, soustruhu a frézkám pro chlapce i děvčata mnohem zajímavější,“ řekl o šestimilionové investici ředitel Oldřich Anděl.

Nově vybavené učebny Střední průmyslové školy elektronické v Olomouci.
Elektrotechnická škola v Olomouci razantně zmodernizovala učebny

Hnízda v Holici

Nové polytechnické učebny město vybuduje rovněž v základní škole Gorkého v olomoucké městské části Pavlovičky.

Zábavnější formou se budou učit fyziku a chemii školáci z Holice. Z běžné učebny tam letos vznikne moderní učebna, která jim umožní provádět spoustu pokusů a nejrůznějších praktických činností.

„Třída bude nově uspořádaná, vzniknou tam tzv. ´hnízda´, kde budou děti ve skupinkách pracovat. Například budou měřit různé fyzikální veličiny pomocí speciálních sond. Výsledná data pak zadají do počítače a budou je dál zpracovávat,“ popsala novinku ředitelka holické základky Ivana Štenclová s tím, že ve škole letos vznikne také nová učebna pro výuku informatiky.

Celkově být v holické základní škole investováno přes 7,5 milionu korun.

Podél ulice Nábřeží (vlevo) mezi mosty v Komenského a Masarykově ulici vznikne nová cyklostezka
U Bristolu vznikne nová cyklostezka podél Moravy

Většinu zaplatí dotace

Na investice do olomouckých škol letos z městského rozpočtu poputuje 33 milionů korun, z toho předpokládané dotace dosáhnou 23,3 milionů korun.

„ Dotace u investic do školských zařízení obvykle pokryjí 90 procent nákladů, u energetických opatření se jedná o čtyřicet procent celkové částky,“ řekl k dotacím do oprav škol náměstek primátora Matouš Pelikán.

Další téměř čtyři miliony korun letos Olomouc zaplatí za obnovu vybavení školních jídelen. 

Vizualizace Městské haly Olomouc
Olomouc chystá proměnu zimáku na městskou superhalu. Takto má vypadat