Kryt, který je ve špatném technickém stavu, bude zasypán a zmizí i betonové desky na povrchu.

Stejný osud potká také druhou totožnou stavbu v témže parku, naopak jediný velký kryt ve Smetanových sadech má v budoucnu sloužit jako sklad cibulovin pro zahradníky z Flory.

Trojici krytů civilní obrany v olomouckých parcích zkoumali na podzim minulého roku speleologové ze společnosti Estavela, která pro Floru dělala v minulých letech i průzkum podzemních chodeb ve Smetanových sadech.

První zmizí do půl roku

„Od firmy jsme obdrželi zprávu, podle které jsou kryty v Bezručových sadech ve špatném technickém stavu například kvůli zvětralým cihlám. Po domluvě s magistrátem, který jako vlastník nemá o využití těchto staveb zájem, jsme se rozhodli je zlikvidovat. Kryty budou částečně zasypány, betonové desky na povrchu rozbijeme a terén upravíme tak, aby po nich už nic nezůstalo,“ sdělil technický náměstek Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka s tím, že aktuálně se pracuje na odstranění jednoho krytu.

„To může trvat tak do půl roku v závislosti na počasí a další práci, kterou budeme mít. Potom se pustíme do druhé stavby. Samozřejmě po celou dobu trvání prací bude jejich okolí oploceno,“ doplnil náměstek.

Beton nahradí cihly

Zatímco kryty v Bezručových sadech budou za několik měsíců patřit minulosti, ten ve Smetanových sadech má sloužit dál.

Nově ale jako sklad cibulovin pro potřeby zahradníků z Flory.

„Je tam pro to příznivé klima a takové prostory navíc nemáme. Musíme to především vyčistit a také zlikvidujeme betonovou zídku viditelnou z Polské ulice. Místo ní tam bude pravděpodobně cihlová zídka. Rádi bychom vše stihli ještě do konce tohoto roku, v nejhorším případě by to bylo na začátku toho příštího,“ řekl Svačinka.