Pokud se však městu podaří získat od státu areál, který se za tímto vchodem skrývá, budou mít Olomoučané možnost uvidět to, co včera spatřili novináři.

Společně s dalšími kolegy procházím brankou do chodby pod hradbami. Hned na začátku musím projít těžkými asi patnácti centimetrů hrubými litinovými dveřmi. Teplota náhle klesá, stoupá však vlhkost.

Ručička ciferníku na stěně hlásí, že vlhkost vzduchu převyšuje osmdesát procent. Když kráčím dál, narazím opět na těžké vrata a vedle nich pak vidím průchod k něčemu, co vypadá jako obyčejné sprchy, chybí jim však zadní stěna.

„To nejsou to sprchy, ale dekontaminační místnost,“ vysvětluje Květoslav Zabák ze správy budov hasičského záchranného sboru, který protiatomový kryt z padesátých let v současnosti spravuje.

Přečtěte si také: Město otevře bunkr veřejnosti. Pokud bude jeho

Bunkr má dvě patra, množství malých místností pro spojovatele, samostatní studnu, vzduchotechniku, či náhradní zdroj energie. V období studené války sloužil jako štáb civilní ochrany a když se uzavřel, mohlo v něm prý pracovat kolem osmdesát pět lidí.

„Když je člověk aktivní, spotřebuje trojnásobek množství vzduchu, než normálně,“ vysvětluje dále doprovod, který nám bunkr otevřel. Veškerá technika je stále funkční, v krytu však chybí nábytek, zato jej však proti vetřelcům dnes chrání bezpečnostní systém napojený přímo na městskou policii.

Procházím labyrintem chodeb a místností, v některých prý členové štábu spávali, z jiných by zas v případě ohrožení koordinovali kroky všech složek civilní ochrany. Vše je strohé a šedivě stejné.

Zpestřením je pak telefon v jedné z prázdných místností. I když se žádný tón ze sluchátka neozval, mám pocit, že není hluchý. Po tom, kam bych se dovolal, však nepátrám – přímá linka do Moskvy to asi nebude.

Exkurze skončila, vycházíme ven stejným chodem, jakým jsme se do krytu dostali. Kdybych však byl v jiné době a za jiných okolností, z bunkru bych v případě ohrožení mohl vylézt dvěma úzkými únikovými chodbami. Tam jsem se však nedostal.

Na zahradu kostela svatého Michala a na vrchol Michalských schodů se přece můžu dostat po svých a nemusím tam lézt úzkou štolou.

Přečtěte si také: Město otevře bunkr veřejnosti. Pokud bude jeho