Oceněným jídlem je krůtí kapsa se špenátem, mozarellou a celozrnným kuskusem.

„Jsem moc ráda, že náš recept porotě chutnal. A možná jsme mohli pomýšlet i na lepší umístění, kdybychom se nesnažili za každou cenu držet původního zadání,“ usmívala se Zuzana Venská, která pokrm připravila.

Kuchaři mohli soutěžit v šesti kategoriích, od mateřských škol až po zástupce domů pro seniory, rehabilitačních ústavů či nemocnic. Podmínky přitom byly nastaveny tak, že pro kuchaře fakultní nemocnice připadala v úvahu jen kategorie Nejlepší racionální pokrm.

Podle šéfkuchařky FN Olomouc Simony Grigárkové, která Zuzanu Venskou do Prahy doprovázela, bylo zadání striktně dané.

„Povinnými surovinami bylo krůtí maso, sezonní zelenina a zastoupena musela být vláknina. Pořizovací cena za potraviny na přípravu jedné porce neměly překročit čtyřicet korun a hlavně to muselo být jídlo, které se běžně strávníkům podává,“ popsala pravidla.

Úspěšný recept na krůtí kapsu vznikal ve spolupráci Provozu stravování a Oddělení léčebné výživy.

„V prvním kole se zaslané recepty hodnotily anonymně. Ty nejlépe hodnocené postoupily do pražského finále, kterého se účastnilo deset kuchařů z celé republiky,“ sdělila šéfkuchařka.

Nervózní, ale nakonec spokojená kuchařka

Olomouckou nemocnici zde reprezentovala Zuzana Venská.

„Je jednou z našich nejlepších kuchařek,“ vysvětlila nominaci Grigárková.

Zuzana Venská přiznává, že den před soutěží byla hodně nervózní. „Ani tak ne ze samotného vaření jako ze všeho okolo, ze soutěžní atmosféry nebo z prezentace jídla před porotou. Ta ale nakonec byla příjemná, protože mi hodně pomohl moderátor,“ popsala průběh soutěže.

Na přípravu patnácti porcí krůtí kapsy měla dvě hodiny.

„Minulý týden jsme kapsu mimochodem měli v nemocnici v jídelníčku a porcí jsme dělali sedm set,“ usmála se Zuzana Venská.

Právě počtem strávníků FN Olomouc vysoce převyšovala ostatní účastníky finále.

„Někteří vaří pro osmdesát lidí, nejvíc bylo tři sta porcí. U nás běžně připravujeme dva tisíce obědů,“ připomněla šéfkuchařka Simona Grigárková.

Podle kuchařky mohlo být umístění ještě lepší, kdyby při servírování využila čerstvou zeleninu. „Jenže my jsme se chtěli držet zadání a nenapadlo nás, že můžeme přidávat další ingredience podle vlastní fantazie,“ uvedla Grigárková. „Alespoň máme zkušenosti a využijeme je příště,“ dodala odhodlaně.

Krůtí kapsa se špenátem, mozarellou a celozrnným kuskusem

Krůtí plátek lehce rozklepeme, následně mírně osolíme, okořeníme. Na jednotlivé plátky klademe spařený ochucený listový špenát, vajíčka (předem umíchaná na pánvi - smaženice), obdélníček mozzarelly a proužky červené kapie. Takto připravený plátek naplníme a smotáme na kapsu. Horní část kapsy opět lehce okořeníme. Jednotlivé kapsy pokládáme na předem připravený a vymazaný plech. Pečeme na 140 stupňů a 37 až 40 minut v konvektomatu.

Cibulku zpěníme na tuku do zlatavé barvy, přilijeme výpek z krůtí kapsy a lehce zaprášíme moukou. Vzniklou nahnědlou omáčku dobře promícháme a dochutíme.

Kuskus uvaříme v mírně osolené vodě (celozrnný kuskus nespařujeme vzhledem k jeho hrubší struktuře). Podáváme na talíři s kopečkem celozrnného kuskusu, ozdobený lístkem / srdíčkem polníčku. zdroj: FNOL