Ve Vilémově na Olomoucku zůstaly po přívalovém dešti zatopené sklepy, na místě zasahují profesionální i dobrovolné jednotky z okolí. O úrodu se obávají místní sadaři.

Právě v této části Olomouckého kraje byla situace nejhorší. Za tři hodiny naměřili metrologové na stanici v Luké 65 milimetrů srážek.

Hasiči stále zasahují na řadě míst regionu. Do 17. hodiny napočítali přes 150 výjezdů.

„Vypadá to špatně. Kroupy poškodily auta, plechové střechy, fasády, okna, skleníky. Jak bydlíme v kopci, voda valila dolů a hnala se zahradami i rodinnými domy,“ popisovala starostka Vilémova Radmila Matoušková, které kroupy poškodily dvě auta a dvě plechové střechy.

„V jedné nám kroupy udělaly díru a protéká nám voda do chodby,“ dodala.

Vodu měli místní ve sklepech i po průtrži mračen před dvěma týdny.

„Takové to ale nebylo. Tehdy se dostala do sklepů, dnes je i v chodbě. Teď se valila z pole, přes zahradu, po cestě. Vypadalo to hrozivě. Za 60 let, co jsem tady, jsem tolik vody v obci neviděla,“ uvedla místní obyvatelka.

„Přišli jsme o úrodu na zahrádkách, škody nejsou malé, ale důležité je, že nikdo nebyl zraněn,“ shrnul místostarosta Vilémova Tomáš Lakomý.

Rozbitý skleník

Ve Vilémově na Olomoucku zasahují profesionální i dobrovolné jednotky z okolí.

„Hasiči jsou na místě a čerpou vodu. Už neprší,“ uvedla v pondělí odpoledne starostka, která je v těchto dnech na dovolené na Slovensku. „Dělám, co na dálku můžu. Lidé mi volají, předávám informace. Koordinujeme vše,“ dodala Matoušková.

O sklizeň se obávají sadaři ve Vilémově. „Následky na jablkách budou, ale zatím jsme se tam nedostali. Kroupy byly velké. ,“ obávala se pracovnice ZD Senice na Hané.

Paní Ivetě z nedalekých Olbramic rozbily kroupy skleník na zahradě.

„Soused má poškozenou střechu z pálených tašek a my skleník. Měla jsem tam okurky, ve kterých mám vysypané skleněné tabulky skleníku,“ líčila následky krupobití.

Škody počítají v Loučce. „Auta potlučená, zahrádku u hospody vyplavila voda, jak vyletěla kanálem. Naši hasiči jsou v akci a čistí kanály. Podle radaru se žene další pohroma. Zvedl se silný vítr,“ popisovala po 16. hodině starostka Loučky Miroslava Novotná.

Evakuovaný tábor

Ještě horší byla situace v Bohuslavicích, kde živel poškodil několik střech a jednu plechovou strhl.

Jednalo se o krytinu o rozměru tří set metrů čtverečních z panelového domu, kam zateklo do několika bytů. Místní podle dostupných informací stráví noc jinde. Na místě zasahovali hasiči.

Z dětského tábora Krakovec muselo být evakuováno zhruba 60 dětí, dočasné přístřeší našli na bohuslavickém obecním úřadu a posléze ve Šternberku, kam si pro ně přijeli rodiče.

„Děti jsou v pořádku, byl pro ně zajištěn tepelný komfort, pitný režim, ubytování,“ ujistil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Největší liják kolem Luké

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla situace nejhorší právě kolem Luké, kde při přívalových srážkách během tří hodin napršelo 65 litrů vody na metr čtvereční.

„Byly zde i velké kroupy. Dosahovaly až šesti centimetrů,“ uvedl Eduard Jarcovják z ostravského regionálního pracoviště ČHMÚ.

„Nárazy větru při bouřce v Olomouckém kraji dosahovaly až 90 kilometrů za hodinu,“ uvedl.

Blesk zapálil dům

Hasiči měli napilno i jinde v Olomouckém kraji. Do 17. hodiny napočítali přes 150 událostí. Odstraňovali popadané stromy, čerpají vodu ze zatopených sklepů.

V Bohuňovicích blesk zapálil rodinný dům.

„Zahořela fasáda, naštěstí nedošlo k většímu rozhoření. Požár je již uhašen a probíhá kontrola termokamerou,“ popisoval před 16. hodinou mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

V Polské ulici v Olomouci popadaly čtyři stromy. Ke stromům ležícím přes cestu vyjížděli také na Prostějovsku či Šumpersku.

Fronta s bouřkami projde v noci

Podle meteorologů šly odpoledne nad Olomouckem předfrontální bouřky.

„Samotná fronta je nyní na východě Čech. Očekáváme, že kolem 21. až 22. hodiny bude v Olomouckém kraji,“ sdělil meteorolog Jarcovják.

„Kroupy bych už neočekával, ale bouřky s přívalovými srážkami a nárazy větru se blíží,“ popisoval frontu, za kterou se ochladí.