„Jedná se o činnost určitých osob, které využívají zájmu tisku o takové jevy, a z tohoto důvodu obrazce v obilí sami vyšlapávají,“ tvrdí Spurný.

Dodal, že po úterním zveřejnění fotografií piktogramu u pláže U Lázničků vznikly na nedalekých polích další kruhy. „Lidé, kteří nám sešlapávají obilí, nenazýváme recesisty, ale vandaly,“ uvedl nahněvaný předseda plumlovského družstva.

Místní představitelé se rozhodli kvůli případu zavolat policii. „Škoda na našich obilninách je tak čtyři pět tisíc korun,“ vyčíslil.

Lidem se však obrazce líbí.

„Přijel jsem se na ně podívat z Olomouce. Je to zajímavé, vypadá to pěkně. Je mi jasné, že to udělali lidé, ale když se po nich procházíte, běhá vám mráz po zádech. Za to mohou historky o mimozemšťanech,“ prozradil návštěvník, který si nepřál být jmenován.

Zemědělci však nadšeni nejsou. „Viděl jsem nějaké lidi v ječmeni a zavolal policisty. Zjistilo se však, že to jsou senzibilové, kteří přišli piktogramy zkoumat,“ sdělil Spurný.

I tito odborníci označili kruhy nedaleko pláže U Lázničků za falsa. „Uprostřed kruhů je díra v zemi od tyče, od které ti vandalové vyměřovali kruhy,“ podal důkaz o činnosti lidí Vladislav Spurný.

Policisty teď čeká při objasnění škod nelehká práce. Pokud totiž lidi u vyšlapávání obilovin přímo nechytnou, pak jim jen stěží mohou něco prokázat.