Na podnět Národního památkového ústavu o tom rozhodlo ministerstvo kultury.

„Klasicistní pískovcový krucifix vznikl v roce 1824 a je dokladem existence bývalého kostelíka sv. Kříže, pod kterým vyvěral takzvaný Křížový pramen. Ten byl v minulosti důležitým zdrojem pitné vody pro město. Jedná se o jediný pozůstatek významného místa a jeho vlastní provedení je dokladem dobové umělecké regionální produkce," informoval mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk.

Klasicistní pískovcový krucifix ve Fakultní nemocnici Olomouc pocházející z roku 1824 byl vyhlášen kulturní památkouCesty vedoucí k dnes již neexistujícímu svatostánku lemovaly čtyři sochy.

„Jsou rozmístěny okolo kostela sv. Michala na Žerotínově náměstí," poukázal.

Připomněl, že na počátku 2. poloviny 18. století nebyl uskutečněn projekt s přivedením vody z pramene do barokní pevnosti spolu s vybudováním Arionovy kašny.

„Přistoupilo se k němu až v roce 1839, ve kterém byla plánovaná kašna nahrazena Křížovou studní, do které si chodili pro kvalitní vodu lidé z okolí," sdělil Vlastimil Staněk.

Krucifix je podle památkářů ve velmi dobrém technickém stavu, o což se zasloužil citlivý restaurátorský zásah provedený před dvěma roky.