Do koňského sedla usedl sedmnáctiletý Ladislav Zdařil z Doloplaz.

„Připravoval jsem se jen tak, že jsem trénoval na koni. U nasedání byly trošku problémy, protože jsem si přisedl sukni, ale zvládli jsme to. Kroj jsem dopředu nezkoušel, protože mi bylo řečeno, že padne všem,“ usmál se mladík, kterému byla stejně jako dalším účastníkům průvodu v krojích pěkná zima.

„Trému jsem začal mít tak hodinu před průvodem. Naštěstí vše dopadlo dobře,“ zopakoval Zdařil.

S růží v ústech

Ke králi neodmyslitelně patří i postava jeho otce, jenž předává ostatním mladíkům v družině královského potomka převlečeného v ženském kroji s růží v ústech.

„Otce krále dělám minimálně deset let. Na rozdíl od Jízdy králů, kterou dělají ve Vlčnově, se o tuto tradici stará pouze náš folklorní soubor Olešnica. Proto vybíráme chlapce z řad našich členů nebo příznivců. Ve Vlčnově si rekruti vybírají krále, který sponzoruje celou jízdu, a jeho rodina má na starosti většinu záležitostí spojených s událostí,“ řekl Josef Kropáček, člen Hanáckého národopisného souboru Olešnica Doloplazy, ve kterém působil jako tanečník, zpěvák, či vyvolávač.

Byla třicátá?

Přesto, že se některé názory rozcházejí, sdělil, že letos se koná Jízda králů ve jmenované obci po třicáté a je jediná na Hané.

„V roce 1977 byla první, potom přišlo neúrodné období v našem spolku a tradice byla přerušená. Letos máme nejstaršího krále v historii, vždy předtím jsme měli krále mezi jedenácti a čtrnácti lety,“ vyzdvihl Kropáček.

Před i po průvodu na příchozí čekal kulturní program plný folklórní tématiky, s olomouckým hejtmanem se zde setkali Hanáci, kteří se navíc utkali v soutěžním trojboji. Nechybělo bohaté občerstvení, ale například ani vystoupení zahraničních hostů. Vystoupili zde členové kolumbijského souboru Tundamy, i mexický soubor Ballet Folklórico del Estado de Michoacán. Kromě jmenované Olešnice se předvedli i členové Dunajce a k tanci a poslechu zahrála dechová hudba Věrovanka. Do Doloplaz přijel například soubor z Kolumbie či Mexika. Kvůli počasí se kromě průvodu veškeré oslavy přesunuli do místního kulturního domu, nedaleko kterého se představili i lidový řemeslníci. (wja)

Jízda králů OBRAZEM

Jízda králů v obci Doloplazy na Olomoucku
Jízda králů v obci Doloplazy na Olomoucku
Jízda králů v obci Doloplazy na Olomoucku
Jízda králů v obci Doloplazy na Olomoucku