Odstředy nefungují semafory na olomoucké světelné křižovatce U Pily ve Chválkovicích. Radnice je nechala schválně vypnout, aby byla doprava plynulejší.

„Křižovatka má v hlavním směru na Šternberk větší propustnost, když jsou světla vypnutá,“ uvedl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík (ČSSD). Primátor Martin Novotný (ODS) potvrdil, že radní měli na téma křižovatky bouřlivou diskusi s dopravními odborníky. „Studie, ze kterých oni vycházejí, často nemají mnoho společného s reálným životem. Jejich poznatky z fakult vysoké dopravní jsou jiné než praktická situace. Po vypnutí semaforů lze tímto místem, kde se stálo tři čtvrtě hodiny, projet za deset minut. Tím, že se pomůže bočnímu směru, se často zablokuje hlavní tah,“ řekl Novotný.

Ščudlík tvrdí, že světla budou na křižovatce vypnuty jen dočasně. „Musíme zde nechat přepracovat software, aby byl dynamický a reagoval na aktuální situaci,“ vysvětlil. Semafory se na křižovatku U Pily dostaly vloni, kdy byl zprovozněn tzv. severní spoj, jenž spojuje šternberskou výpadovku s výpadovkou na Lipník.

Celá investice si vyžádala skoro třicet milionů korun. Jen semafory stály tři miliony. „Když budeme muset pořídit nový řadič, přijde asi na pět set tisíc korun,“ potvrdil Ščudlík. Doufá ale, že město uspěje v reklamačním řízení.

Šéf odboru dopravy Lubomír Hopp se domnívá, že řešení není zcela šťastné. „Severní spoj kvůli tomu přestane fungovat. Z Bělidel sem už nenajede vůbec nikdo. Odbočit doleva nebude možné,“ tvrdí Hopp. Situaci podle něj znovu změní i zprovoznění prodejny Lidl, která se v těsné blízkosti křižovatky nyní staví. „Světla se patrně posunou více dopředu a budou se muset změnit signální plány,“ řekl Hopp.

Další změna čeká křižovatku při napojení severního spoje. „Ten bude napojen o pár metrů dál, od podjezdu povede silnice rovně. Podle studie půjde o klasickou křižovatku se čtyřmi pruhy a novou tramvajovou smyčkou,“ potvrdil Jiří Urbaník z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu. Připustil ale, že to je hudba budoucnosti. „Napřed se musí vybudovat východní tangenta,“ uzavřel Urbaník.