Rada města v těchto dnech schválila zahájení výběrového řízení na investiční akci Hraniční ulice koordinovaný tah. Zahrnovat bude rekonstrukci stávající světelné signalizace na křižovatkách Hraniční s výpadovkou na Prostějov a Čajkovského a vybudování nové světelné signalizace pod vodojemem – křižovatka ulic Hraniční, Okružní a I.P. Pavlova.

„Součástí budou stavební úpravy zpevněných ploch a doplnění cyklotras,“ informoval investiční náměstek primátora Miloslav Tichý.


Nahrává se anketa ...

Předpokládaná výše investice může předběžně přesáhnout 55 milionů korun. Vysoutěžený zhotovitel může ve výběrovém řízení nabídnout za realizaci nižší částku.

Malý by nestačil, velký se nevejde

V minulosti město uvažovalo, že stávající frekventovanou křižovatku pod vodojemem nahradí rondelem. Toto řešení je však passé.

„Dopravní experti nedoporučovali malý rondel, který by se vešel, protože by měl nedostatečnou kapacitu pro dopravní zatíženost, jež zde je. A takový, který by měl odpovídající propustnost, by se stavebně nevešel,“ vysvětlil Tichý.

V ulicích Na Vozovce, Dobnerova a Kmochova skončily stavební práce. Kromě rekonstrukce silnice a chodníků je nově řešena cyklistická doprava a upraveno veřejné prostranství
Nová Kmochova, prostor u pošty i řešení cyklodopravy. Co na proměnu říkáte?

Druhým důvodem zvoleného řešení frekventované křižovatky je podle náměstka to, že je součástí koordinovaného tahu tří křižovatek – takzvané zelené vlny.

„Na to máme dotace z operačního programu doprava. Převážnou část této investice zaplatí dotace,“ doplnil.

Oprava průtahu Olomoucí - po prvním týdnu uzavírky. 1. října 2023.
VIDEO: Olomouc po týdnu s kritickou uzavírkou. Takto to na průtahu vypadá

Město v příštím roce plánuje také modernizaci tramvajové trati včetně protihlukových opatření v tomto úseku ulice Hraniční a na Brněnské od zastávky Wolkerova po točnu u vodojemu a nový podchod pod Brněnskou ulicí u zastávky Pionýrská.